23 Şubat 2011 Çarşamba

Bizim Evin Yabancı Damadı {Aşk'ın Dili, Dini}Evlenmeyi hiç düşünmüyordum ama kendi kültürüm dışında farklı bir kültürden,  farklı bir dili konuşan birisi ile evleneceğimi/evlenmeyi düşüneceğimi bile hayal edemiyordum.  İhtimali bile olanaksızken, ben âşık oldum.

Hani şu aptalların işi diye dalga geçtiğim şey..
İnsanın iştahını kesen, yemek yemeyi unutturan, midesinde kramp gibi her an hissettiği, ilk 3 ayında uçuyor gibi hissettiren şey..

Hani sokakta yürürken bile aptal aptal gülümsemenize neden olan şey,
Bir size bağırıyorken bile karşınızdakinin yüzüne alay  eder gibi bakmanıza neden olan şey; duygu..

Bütün gün size onu düşündüren, köşedeki pizzacıda servis yapan garson kızlardan bile kıskandığınız şey; aşkınız..

Bencilliğiniz, duygularınız, kıskançlığınız, hayalleriniz, kalbinizin yarım kalan yanı.. Bir bakıyorsunuz ki uçuyorsunuz, ama hep kalbiniz yarım; o yokken.
....

Sokakta yürürken kendi kendime sırıtıyorum. O kadar güzelim ki,  yürürken herkes bana bakıyor. Bazılarının seslerini  duyuyorum; 'Ne kadar güzel bir kız' diyorlar.. Anlıyorum ki mutluluk güzellik veriyor insana..

..
İstemeye gelecekler beni. Görücü ordusu kapıdan girer. Ellerinde italyan şarap şişeleri, özel yapılmış nefis peynirler, sızma zeytinyağı.

Tanrım.. Şeker yok, tatlı yok, çiçek yok kız isteme var..

Az sonra babam şarabı görecek ve bütün hayallerimin üstü kara bir bulut ile kaplanacak..

Çok şükür her iki taraf biraz ingilizce biliyor. Aile türkçe kız istemeyi bir kağıda yazmış, tonton büyükbabaları besmele çektikten sonra tatlı tatlı kağıtta yazılanları bozuk türkçe kelimeler ile okuyor. Tek hatırladığım kısmı 'Allahın emrile kızınızı isteriz..'
....
Sonrası uzun süren bir sessizlik.. Çünkü aile oğullarının müslüman olduğundan habersiz. Tam bu noktada bunu öğrenmek zor oluyor onlar için.. Onların gözüne ben;  'oğullarının inancını aşkla gözünü kör ederek değiştiren kötü bir gelin'..

İnsanlar evlenirken hep 'ruh ikizlerini' ararlar. Ya da ayrılırken ' ruh ikizim değilmiş, anlaşamadık, farklı karakterdik' derler. Siz hiç düşündünüz mü?;  Farklı kültürlerin alev alev yanan aşkını.. Aynı kültürden olanlar mı daha iyi anlaşır yoksa birbirini olduğu gibi kabul edenler mi? Aşkın dili, dini var mıdır?


Devam edecek..
(edit: bana ait değil, bir konudan esinlenerek yazdım.)
Bizim Evin Yabancı Damadı {Aşk'ın Dili, Dini}, Yabancı Birisi İle Evlenmek

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver