24 Şubat 2011 Perşembe

Ayna Nasıl Yapılır? {Video}

                    

İlk aynalar,  iyi cilalanmış metal parçalarının demirle dövülerek şekil verilmesi ile yapılmıştır. Aynayı 14. yy'da ilk icad edenler Venediklilerdir. 1835' de alman bir kimgager bugün bildiğimiz gümüş astarlı aynaları geliştirmiş.

Günümüzde,  gelişen teknoloji aletleri ile beraber ayna yapımı bilgisayarlar ve özel aletler kullanılarak yapılmaktadır. Ayna yapımında kullanılan seryum oksit kimyasalı teneffüs edildiğinde zehirli bir kimyasal madde olarak bilinir ve aşırısı cilt için yakıcı olabilmektedir. (Merak edenler için; muhteşem yüzyıl dizisinde hürrem'in kürk üzerine döktüğü ayna kimyasali (zehir) seryum olabilir.)

 Bir bilgi; araba ve ev camlarınızı seryum oksit ile silerseniz,  parlak bir görüntü elde edersiniz, cam üzerindeki çizikleri yok eder, kireç lekelerini çıkarır, optik camlarda da seryum oksit kimyasalı kullanılmaktadır.

Aynalar düz, küresel ve parabolik olmak üzere 3'e ayrılırlar.

Ayna yapımını merak ettiniz mi hiç? Her gün bir defa mutlaka karşısına geçtiğimiz, cam parçası olmasına rağmen suretimizi yansıtan bu araç nasıl yapılıyor? Videoda ayrıtılı olarak açıklaması yapılıyor. İzleyelim Öğrenelim.

Ayna Nasıl Yapılır?, Ayna Yapım Aşamaları, Ayna Nasıl Yapılır Video, Seryum Oksit, Kireç Lekeleri Nasıl Çıkar?, Camları Nasıl Parlatabilirsiniz?

2 yorum:

zeynep dedi ki...

Bu kadar işçilik düşünmemiştim hiç :// fakat merak ettiğim bir konuda farklı gösteren aynaların nasıl yapıldığı yada neden hatalı aynalar çıkıyor aynı aynada kimi yeri kalın kimi kısmı ince gösteriyor doğrusu öğrenmek isterdim:))

Paylaşım için teşekkürler..

Neşe Tuana dedi ki...

zeyne; örneğin parabolik ve silindirik aynalar üstüste getirilerek baktığımızda olduğumuzdan şişman gösterilen aynalar yapılıyor.
Daha ayrıntılı araştırmak gerek aslında:)

muhasebe programları - indir - ilan ver