16 Şubat 2011 Çarşamba

Âşık Olmanın Belirtileriİnsanlar âşık oldukları zaman beyin; dopamin, vasopressin, oksitosin kimyasallarını doğal olarak üretiyor. Bu kimyasallar hormonlara bağlı olarak salgılanmaktadır.

Âşık olan insan beynin salgıladığı kimyasallardan dolayı kendilerine aşırı mutlu, heyecanlı, hatta öfkeli hissedebilirler. Bunlar aşık olmanın temel  etkileridir. Yan etkileri aşırı heyecan, iştahsızlık, mutsuzluk, unutkanlıktır..Ve bu durum  1 ile 3 yıl arasında değişen başlama ve bitiş sürecinde devam ediyor.

Âşık olduğumuz dönemlerde bizi terketmesiyle yaşadğımız acı kronik bir hastalığa karşı gösterdiğimiz bağışıklığa benzetiliyor. Ve ya bir uyuşturucu bağımlısının yoksunluk sendromuna benzetiliyor, bir süre sonra beyin olanı kabul ediyor ve hormon salgıları değişiyor.

Vasopiressin; İnsan ve bütün memelilerde bulunan, birinci görevi böbreklerden su geri emilimini  sağlamak ola bir hormondur. Vasopressin'in bir kısmı beyne direk olarak salgılanır, bir kısmı da kana salgılanmak üzere hipofiz bezlerinde beklemeye alınır.

Dopamin; Vücutta doğal olarak üretilen bir hormondur. Ayrıca hipotalamus'tan da salgılanan bir hormondur.
Sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı ilaç olarak, kalp atışlarını hızlandırmak, kan basıncısı yükseltmek amacı ile tıpta kullanılmaktadır.

Oksitosin Hormonu kadınlarda yoğun görev üstlenmiştir. Döllenmeyi, emzirmeyi, doğumu kolaylaştırıcı etkileri bulunur.

Aşık Olmanın Belirtileri, Aşık Olmanın Bilimsel Etkileri, Dopamin Hormonu, Dopamin Nedir?, Oksitosin Hormonu, Oksitosin Hormonu Nedir?, Vasopiressin Hormonu, Vasopiressin Nedir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver