21 Ocak 2011 Cuma

Peynir Nasıl Yapılır?


Dün neler yaptığımı anlatırken , evde peynir yaptığımdan da  bahsetmiştim . Evde peynir yapmayı çok dramatik bir durumla öğrenmiştim. :P

Bir köye gönüllü öğretmen olarak gitmiştim, gittiğim ilk gün köy sakinleri kuş uçmaz kervan geçmez bir köye öğretmen geldi diye evlerinde et, süt, yumurta ne varsa alıp gelmişlerdi. Tabii ki getirdiklerinin hepsini onlarla beraber geri gönderdim,  oralarda evine gelen bir hediyeyi geri göndermek çok ayıpmış..

Ama yaşlı bir dede 5 kiloluk yağ bidonu içerisinde süt getirmişti, geri götürmesini güzel bir dille anlattığımda da ağlamaya başladı, ben de bundan utanınca, getiridiği sütte ben de kaldı. O zaman yeni gelmiştim köye, evimde sütü pişirecek küçük bir tüp vardı ama dolabım yoktu nereye koyacaktım? Gece sütü soğukta kalsın diye bahçeye siloların (yemekleri saklamak için köylerde kiler gibi kullandıkları  çömlekten kaplar) içine koydum. Gecenin bir yarısı uyku tutmayınca annemi aradım ve o gün olanları anlattım. Annem de 'sütü peynir yap kızım' dedi. Ben ve peynir yapmak.. Çok zor bir işti.. :P

Sonra nasıl yapacağımı tarif etti. Ve 5 kilo sütten 1 kalıp peynir yaptım, daha hiç peynir yapımını görmediğim için o kadar sütün küçük bir kalıp peynir olması o zamanlar ilginç gelmişti bana...

Herkesin bir peynir yapma tarifi vardır, bu da benim tarifim;

Malzemeler; 5 litre tam yağlı süt, 2,5 yemek kaşığı tuz, 5-6 kaşık yoğurt (süzme olması tercihimizdir.), süt süzmede kullanılan, tüy tutmayan bez torba.

Yapılışı: 5 litrelik sütü kaynayıncaya kadar pişirin, fokurdamaya başladığı zaman 6 kaşık süzme yoğurdumuzu sütün içerisine ekleyin, yoğurt sütün içinde eriyinceye kadar karıştırın, süt koyu bir kıvam almaya başlayınca içerisine tuzu ilave edin, tuz da ilave edildikten sonra sütün hızla pıhtılaştığını ve peynire dönüştüğünü göreceksiniz, burada iş size düşüyor, ocağın altını kapatın ve peynire sıcakken şekil vermeye çalışın, örneğin ben kek kalıbına koyuyorum yuvarlak oluyor. Annemle peynir yaparken örgü şeklinde yapıyoruz. Yumuşak bir peynir istiyorsanız peyniri örebilirsiniz, dilim dilim olacaktır. Şekillendirdiğiniz peyniri temiz bez torbasının içine koyun, torbanın ağzını bağlayıp üzerine bir mermer parçası ya da taş koyun. (üzerinde baskı yapacak ağır bir şey olmalı). 24 saat sonra peyniri torbadan çıkarıp afiyetle yiyebilirsiniz. Ben 24 saat dayanamayıp hemen yiyorum ama 24 saat bekletirseniz daha lezzetli oluyor ve çabuk dağılmıyor..

Sirke kullanarak peynir yapanlar da var ama ben o yöntemi sevmiyorum. Bir de ticari peynir üreticileri peynir yapmadan önce özel bir makine yardımı ile sütün kaymağını süzdürürler, eğer evinizde sağlık sorunlarını olan insanlar varsa ve yağ zararlıysa siz de süt kaymağını, süt kaynarken üzerinden alabilirsiniz. Peyniri yaparken, peynir mayası kullanmakta isteğinize bağlı, piyasadaki mayalara güvenmediğim için ben kullanmıyorum.

Denemek isteyenlere, Afiyet olsun. :)

Peynir Nasıl Yapılır?, Evde Peynir Yapımı, evde peynir yapmak, evde peynir yapımı tarifi, evde peynir nasıl yapılır, evde peynir nasıl mayalanır?, peynir nasıl mayalanır, peynir nasıl üretiliyor?

2 yorum:

SvGLove dedi ki...

Ne anlamlı bir hikaye olmuş, ama üzüldüm dedeye:(

Ellerine sağlık;)


Anneciğim de yapardı biz çocukken. Ve ben hiç 24 saat beklediğimizi hatırlamıyorum, o lezzete nasıl dayanılır ki:)

Neşetuana dedi ki...

teşekkür ederim:)

muhasebe programları - indir - ilan ver