29 Ocak 2011 Cumartesi

Mandarin ÖrdeğiMandarin Ördekleri, Ördek ailesine mensup, çok renkli tüyleri sahip ördeklerdirler. Mandarin ördeklerinin dişi ve erkek ayrımınını yapabilmek çok kolaydır, çünkü erkek olanların tüyleri daha kabarık, gösterişli ve renklidir, dişilerinin tüyleri ise gösterişsizdir. Daha önce Tavuskuşlarından bahsetmiştim ,  hatırladınız mı? Tavus kuşlarının da erkeklerinin şahane tüyleri var, dişileri ise gösterişsiz. Mandarin ördekleri ve tavus kuşları bu yönüyle birbirine benzeşen hayvanlardır.

Bildiğiniz gibi ülkemizde izinsiz ve mevsimsiz avcılığın olumsuz etkisi olarak bir çok hayvanın türü yok olmak üzere. Mandarin Ördekleri Türkiyede yalnızca belirli hayvanat bahçelerinde ve özel çiftlerde yaşayabiliyor.

Bugün Çin, Japonya ve İngiltere de Mandarin ördeklerinin bilinen 1000 çifti yaşıyor, ama türü yok olmaya yüz tutan hayvanlar arasında yer alıyor.

Yılda 8-12 arası yumurta veriyorlar ve etleri çok lezzetlidir.
Çince, 'Yuang-Yang' olarak adlandırılan Mandarin Ördekleri, Asya kültürlerinde sadakatin ve sevginin simgesi olarak kabul ediliyor.

Bu arada beslenme şekillerini merak ediyorsanız, bitki ve tohum yiyerek besleniyorlar. Ve piyasada -türü azalmaya başladığı için- 300-400 TL arası ücretlerle satılıyorlar. Eğer ticari amaçla almak isterseniz, Sibirya ya da Çin gibi uzakdoğu kökenli ülkelerden daha uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz, ancak belli bir miktarın üzerinde olursa yüklü gümrük vergisi ödeyebilirsiniz.

Mandarin Ördeği, Mandarin Ördekleri, Mandarin Ördeği Fiyatı

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver