26 Ocak 2011 Çarşamba

Kadınlar Neden Çalışmalı?Gelişen çağ ile beraber kadınlar her iş alanında yer edinmeye başladı. Peki sizce bir kadın çalışmalı mıdır?

Yanıtınız evet ise bunu birkaç cümle ile açıklayabilirmisiniz?
Yanıtınız hayır ise bunu bir kaç cümle ile açıklayabilir misiniz?

Benim yanıtım EVET..

Çünkü çalışan kadının ekonomik özgürlüğü olur.. Harcamalarının hesabını kimseye vermek zorunda kalmaz. Sosyal hayatta saygınlığı olur. Kendi kararlarını kendi verir, Üretmek, başkalarına faydalı olabilmek ve bunlardan maddi gelir de elde edebilmek insana mutluluk verir.

İş ve eş seçiminde kadınların eğitim seviyesi önemlidir. Eğitimi okul olarak algılamazsak, maddi geliri olan bir kadın okula gidecek gücü olmasa dahi,  günümüz teknolojisinde (teknolojiyi olumu yönde kullandığı taktirde) kendini geliştirebilmektedir.

Eş seçimi dedik,  eğitimli bir erkek eğitimsiz bir kadını tercih etmez, çünkü kuracağı ailenin temelinin zayıf olduğunu görür. Aynı şekilde eğitimli bir kadın da hayatta bir duruşu olmayan, maddi kuramları gelişmemiş bir erkek ile evlilik yapmak istemez. Maddi kuramlardan yoksun, yalnızca 'aşk' duygusu ile yapılan evliliklerin temeli zayıftır. Çünkü aşk gibi en derin duygular bile maddiyat ile güzelleşir, taçlanır ve çoğalır.

Evet, hayat müşterektir ama her gün bir erkekten para istemek zorunda kalmak, ya da harcamalarının hesabını vermek kadın için zor olandır.


Olumsuz yanlarına gelince...

Öte yandan hem anne hem de çalışan bir kadınsanız, çocuklarınıza ayırdığınız zamanlar yetersiz kalacaktır. Belki bebeğiniz siz duymadan ilk kelimelerini söyleyerek büyüyecek, ya da büyüdüğünde bunun eksikliğini hissedecek. Evde yemek yapacak vakitleriniz olmayacaktır, İyi bir eş tercihi yapamadıysanız, sizden hem dışarda çalışmanızı hem de evde çalışmanızı bekleyecektir.(unutmayalım ki insanlar yalnızca ebebeynlerini seçemezler.) Eğer çalışan bir anneyseniz bunları göze alarak çocuk sahibi olmalısınız.

Erkek, 'kıskanıyorum' diyerek, evleneceği kadının çalışmasını istemeyebilir, oysa ki kadın da eşini kıskanır, kıskançlık sebebi ile kadın da erkeğin çalışmasını istememeli midir?

Bir kadın bir erkeğe, bir erkek bir kadına neslinin devamını sağlayabilmek, beşeri duygularını paylaşabilmek, hayatta var olabilmek, kainatın devamını sağlayabilmek  için muhtaçtır.

Kendine saygısı olan her kadın çalışmalıdır.


Neşe Tuana.


Kadınlar Neden Çalışmalı?, kadınlar çalışmalı mı çalışmamalı mı?, kadınlar çalışmalı çünkü, kadınlar çalışmamalıdır, kadınlar çalışmamalı mıdır?

1 yorum:

Adsız dedi ki...

kadınlar zorunluluk gerekmedikçe neden çalışmak ister? 1- ev işlerinden kaçmak bak bende para kazanıyorum bana dokunma demek için. 2- evde eviyle ilgilenmeyi bırakıp çalışma sayesinde dışarlarda sürtmek için 3- süsüne daha fazla yer ayırmak için 4- eşine maddiyatta bağlı olduğu için zoraki gösterdiği saygıyı çalışarak aslında öyle olmadığını göstermek için. 5- bitmek tükenmek bilmeyen hayallerinin kraliçesi olmak için. daha sayılacak çok şeyler var...

muhasebe programları - indir - ilan ver