24 Ocak 2011 Pazartesi

Herkes Mi Herkez Mi?Bir öğrencim,  fotokopi ile çoğalttığı duyuru kağıtlarını bütün ilan panolarına asmış. Duyuruda;  '19 Şubat 2011 Çarşamba günü, xxxx merkezinde  düzenleyeceğimiz 11-A sınıfı pandomim gösterisine bu ilanı okuyan herkez davetlidir. :) ' yazıyordu.

Duyuru güzel, ama gördüğünüz gibi yanlış yazılan bir kelime var. Aslında bu bir kusur değil, çünkü -genel itibari ile- yazarken kelimeleri doğru kullanıp kullanmadığımıza çok dikkat etmiyoruz. Ben yazarken çok hata yaptığımı biliyorum, zaman zaman eski yazdıklarımı kontrol ettiğimde hatalarımı görebiliyorum. Yalnız bazı kelimelerin doğrusunu bilmek gerek. Ya da bilmiyorsak, bir bilene sormalı. Yani yardım alabileceğimiz yer;
Türk Dil Kurumu İnternet Sitesi.


Herkez değil Herkes
Yanlız değil Yalnız

Aklıma takıldı;
Hala, kelimesini şapkasız a ile kullandığımızda, 'Babanın kız kardeşi' anlamında, hâlâ şapkalı a ile yazıldığında ise 'şimdiye dek ya da o zamana dek, henüz' anlamlarına geliyor.

 'Ben hala seni bekliyorum.' Garip bir cümle oldu değil mi?

Herkes Mi Herkez Mi?, Yanlış Kullanılan Kelimeler

9 yorum:

Birileri anlatsın dedi ki...

Bazıları nasıl yazılır onu tutturamıyor bazıları ise kasıtlı yazıyor. Özellikle de lisede okuyan gençlerimiz kasıtlı olarak
ewet yada efet
güsel yada qüzel
olarak yazıyor. Peki bunu böyle yazınca çokmu havalı oluyor.
Hayır!
Benim gözümde dilinden ve yazılışından yoksun bu kişiler...

Adsız dedi ki...

Bu detaylara ben de çok dikkat ederim. Blogumda dâhi şapkayı kullanırım, bağlaçları ayırırım filan. Takıntı bile diyebilirim zorlarsam:) Babamın da edebiyat öğretmeni olmasının tesiri olsa gerek. Ayrıca bazen bir yerlerde öyle bariz hatalara denk geliyorum, kendi adıma utanıyorum resmen. Yok "herkez"i "yanlız"ı geçtim de, bir de "beyendim", "düyme" vs. şeylere ifrit oluyorum resmen. Neyse sakinleşmem lazım:)

Neşetuana dedi ki...

Birileri anlatsın ( Nergiz ); haklısınız, onlar yanlış kullanmıyorlar aslında kelimeleri bilerek değiştiriyorlar, evet yerine 'efet' gibi.

Sound of the Rain; Çok şanslısınız. :)

Newbahar dedi ki...

Hadi çoluk çocuğu geçtim, koca koca insanlar herkez yazdı mı deli deli deli oluyorum:)

Birde facebook dili var, gençleri ve arkadaşları uyara uyara canım çıkıyor.
''Türkçemize 29 harf yeter'' diyorum ama!

Neşetuana dedi ki...

Newbaharım 29 harfi unutmamak gerek:)

Unknown dedi ki...

turkceyi yurtdisinda ogrendigim icin baya SIKINti cekiyordum. hatta hala bazen turkiye'ye gittigimde anlam yada yazarken imla hatalari yaptigimi farkediyorum.

aslinda cogu kelimeyi cagristiricilarla hatirlamak en kolayi sanirim.

mesela ben yalniz i yalin dan aklimda tutmustum. yoksa oncesinde hep karistiriodum.

yalin, tek, sade
yalniz, tek.. diye aklimdan gecirip duzeltiyordum.

bu arada sapkalar geri donmus diye duydum. turk dil kurumunun baskani soylemisti sanirim.

Neşetuana dedi ki...

Kalinka; türkçeyi dışardan öğrenmek de zor. Ama kelimeleri düzgün yazmaya-konuşmaya özen göstermeniz takdir edilecek birşey.

capriceline dedi ki...

Ben bir Türkçe öğretmeniyim. Öğrencilerimin "herkes" kelimesinin yazımını öğrenmeden mezun olmasını istemedim hiç bir zaman. gerçi sadece bu kelime için değil, hepsinde uyardım onları. Ama şu internet öyle bir kurt ki vicdanlarımızı,iyi niyetimizi yediği yetmiyormuş gibi dilimizi de kemiriyor. İnternet dilini kullanmak sınıf farkı gibi öğrencilerimin arasında.üzüntüyle bakakalıyorum bazen. çünkü okulda ne kadar müdahale etmeye çalışsam da onlara evlerinde bir şey yapamıyorum. bizim dilimiz ingilizce değil,internet dili yok edecek.

not: şapkalar kullanılıyor günümüzde.

Sevgiler...

Hande dedi ki...

eski bir post ama dikkatimi çekti,ilgi alanıma giriyor:)
herkes,yalnız..bunların dışında beni en çok sinir eden şey -ki ve -de ekleri:)cep telefonunda msj yazarken bile karakter sayısına acımam dahi anlamına gelen -de ekini ayrı yazarım:)
hatta bununla ilgili bir site vardı;
dahianlamındakideayrıyazılır.com :))

http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/

muhasebe programları - indir - ilan ver