28 Ocak 2011 Cuma

Dünyanın en Eski Beş DiliYeryüzünde 6 bin 912 dil var. Bu sayının %3 'ü türkçe konuşuyor. Dünyanın en eski ilk 5 dilini merak ettiniz mi? Farklı ülkelerin dil kurumlarının yaptığı araştırmalara göre, her ülke ilk 5 dil arasına kendi adını koymuş. Halbuki durum çok daha farklı. Tarihi ele alarak düşündüğümüz zaman, dünyanın en eski ilk konuşulan ve bugün hâlâ konuşulmaya devam eden, İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'in yazıldığı dil Arapça' dır.

Dünyanın en eski 5 dili; Arapça, Osmanlıca, İbranice, Latince ve Sümerce'dir.

لم هذه المعلومات مفيدة؟
Dünyanın en Eski Beş Dili, dünya üzerinde kaç dil vardır

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Tarihi abartarak yazıyoruz ve gelecek nesillerede yalan yanlış şey ler öğretiyoruz kim bilir ilerleyememezin sebeblerinde biri de bu dünyanın en eski dilleri İBRANİCE ARAPCA YUNANCA LATİNCE İSPANYOLCA PORTEKZCE DİLLERİ DAHA VAR AMA EMİN OLUN TÜRKCE ÇOK YENİ 1 DİLDİR şans fıransızca merhaba arapca selam arapca ve diğer leri de çoğu farscadan geliyor yanlış bilgi ve yorumlar yapmayın biz abartıyoruz herşeyimizi ama dünya tarihi bize böyle demiyor

Adsız dedi ki...

çince,sanskrit,aramice,eski farsça listede yok. kaldıki bu diller arapça ve osmanlıcadan çok önce vardı. osmanlıca daha sonra ortaya çıkmış bir dil. arapça m.ö 600lerde ortaya çıkmış. arapçayı kutsallaştırmak için zorlama bir yazı olmuş sanki.

Adsız dedi ki...

Türkçe yeni ortaya çıkan bir dil değildir. Böyle bir yorum yapmak birçok batı dili daha oluşma aşamasında değil iken edebi özellikler gösteren Eski Türkçemize veyahut bilinen adı ile Köktürkçeye haksızlık değil midir? Daha açık bir şekilde anlaşılması için birçok metafizik,mecazi kelimeler Orhun Yazıtlarında yer almaktadır ki bu belgelerin ilk olmasına rağmen ne kadar edebi alt yapıya sahip olduğu okunduğu takdirde görülecektir. Bir dil mecazlar ile oluşmaz zaman gerekir mecazlı sözler için, bu da köklü bir dil olduğuna kanıt niteliğindedir. Dilimize karşı önyargılar ne zaman bitecek merak içerisindeyim.

Unknown dedi ki...

Saçmalamayiniz .Türkçe harman bir dil diyorsunuz siz . hint avrupa kökenli dilleri üstün görüyorsunuz .tarihimizi ögrenmenizi tavsiye ederim . Türkçenin tarihi insanlığın tarihiyle birdir neredeyse.

muhasebe programları - indir - ilan ver