15 Ocak 2011 Cumartesi

Çöpe Giren Serçe Ne Arıyordu?Çalışma masamda oturmuş, birşeyler okuyorum diğer yandan da balkondan gelen serçe ve güvercin seslerini dinliyorum.

Ben yere bakarken,  karşıdan bir yansımanın çöpe doğru giren gölgesini gördüm, herhalde göz yanılmasıdır diye düşünerek, kitabımı okumaya devam ettim. Yine aynı yansımayı görünce boydan boya cam olan kapıdan balkona bakıp, çöpe bir serçenin sürekli girip çıktığını farkettim. Kalktım balkona çıktım, serçe çöpün içinde ne arıyordu acaba?

Bir poşetin arasına sıkışmış küçük bir ekmek kırıntısı vardı, onu yemeye çalışıyormuş, çöpe gire çıka..

Uzun zamandır, balkon kenarına ekmek koymayı bırakmıştım. 'Eyvah' dedim ve hatırladım. Ekmeğin bir yarısını böldüm ıslattım ve balkon kenarlıklarına koydum. Birazdan serçeler balkonda, cikciklerle ekmeği yemeye başladılar. 5-10 dakika sonra balkonu kontrol ettim, küçük çocuklara yemek verirsiniz ortalığı darma dağın ederler ya, balkon mermerim tıpkı öyle olmuştu..

Üstelik dışkılarını da yedikleri ekmeğin yanına yapmışlardı, halbuki o gün kaç kere o ekmeği yemeye geleceklerdi ve geldiler.. Hayvanlar insanlar gibi bir akla sahip değil tabii ki. Kendilerine yetecek kadar bir düşünceye sahipler..

Sabahları aldığım  bir ekmeğin yarısını balkon kenarlığına, kuşlar yesin diye bırakıyorum. Onlar da bana hediye olarak dışkılarını bırakıyor ama dışkılarını balkon mermerinden temizlerken, boş bir toprağa attığımda farkettim ki; toprağa aylar önce attığım limon çekirdeği filizlenmiş.

Tabiatta herşey bir denge içesinde.
Aslında Hayat basit gibi görünen olaylarda sırlarını saklıyor..

Pencere ve balkon kenarlıklarına kuşlar için ekmek ve su bırakmayı unutmayın..

Çöpe Giren Serçe Ne Arıyordu?, kuşların aklı

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver