15 Ocak 2011 Cumartesi

Adını Feriha Koydum KonusuDiziyi akşam biraz izleyeyim dedim, daha ilk 15 dakikasında beni bunalıma sokmaya başladı. Dizide, sürekli kendini zengin göstermeye çalışan, derslerinde çok çalışkan ama manevi olarak zayıf bir kız olan kapıcı kızı Feriha'nın hayatını anlatılıyor.

Feriha, kapıcı babası, apartman temizlikçisi annesi ve araba tamircisi abisinden utanıyor. Üniversitede tanıştığı zengin arkadaş grubuna babasının turizmle uğraşan bir iş adamı olduğunu söylüyor. Diğer yandan Feriha'nın babası yoksulluktan yırtık ayakkabılarla dolaşan bir adam..

Puff yani içim şişti. Çok dramatik bir film..

Bence yoksulluk içinde çocuklarını okutmaya çalışan anne babalar, rahat para kazanıp çocuğunu yetiştirenlerden kat ve kat daha değerli insanlardır. Ama karakteri yeterli olmayan bireyler,  ne yazık ki bunun farkına varamayarak, ailelerinden utanırlar, tıpkı Feriha gibi.

Bir de saçma bir durum var ki, artık maddi durumu yeterli yetersiz herkes kaliteli bir telefona sahip. Dizide bu gibi olayların işlenmesini mantıklı göremedim. Sürekli insanların maddi yetersizlikleri üzerine acitasyon ile kurulu bir senaryoya dayalı dizi olduğu için uzun süreli yayında kalacağını sanmıyorum. Belki Feriha dürüst olup kapıcı kızı olduğunu kabul ederse ve dizi senaryosu 'para varlığı' üzerinden gitmezse, durum düzelebilir. Ama bu şekilde dizi izlenme (dayanma) süresi en fazla 15 dakika olur.

Dizi de Porsche arabanın tamiri için basit bir mahalle tamircisinin de çağırılması (yani Feriha'nın abisi) çok komikti, benim arabam yolda bozulacak, Porsche araba olacak sonra mahalle tamircisi  çağıracağım cık cık cık, ne saçma..

Ha bir de dizi senaryosu tamamiyle gelmiş geçmiş bütün türk sineması filmlerinin toplaması gibi olmuş. Zengin kız, fakir oğlan, kapıcı kızı, fakir başarılı kız, zenginlere özenen bir anne, babasını 'şöförüm' diye tanımlayan kız, gariban bir baba.. klişe kilişe kilişee...

Emeği geçenler,  kusura bakmaz umarım gerçekler acıdır.

Adını Feriha Koydum Konusu, Adını Feriha Koydum Dizi Yorumları

11 yorum:

esra altunkaya dedi ki...

yazının her cümlesine katılıyorum :))

Neşetuana dedi ki...

teşekkür ederm:)

Adsız dedi ki...

benımde ıcımı baydı tıpı turk fılmı konusu ferıha ferıha dıyorlardı bumu yanı dıye bır şok gecırdım

Miskokulu Lezzetler dedi ki...

Yazının tüm kelimelerine katılıyorum bende izledim ama sadece 15 dakika. Çünkü içime fenalık geldi . Bu kadar mı olur diye kaleminize sağlık sevgiler..

Adsız dedi ki...

YAZİLANLARİN HEPSİ BİR YALAN ARKADAŞLAR İNANMAYİN, TABİ ONLAR SADECE 15 DAKİKA İZLEDİLER VE BU YUZDEN EMİR.S FARK ETMEDİLER BU YÜZDEN BÖYLE SÖYLYOLAR........

Adsız dedi ki...

yaa bakin arkadashlarr size ne diicemm beenmiosanizz seiretmeyinn yaa nedenn herr dizii aynii olamazz kii haa bidee eskii turk filmlerini kiyaslamishsinizz bi de bashka yerlerde yapilan dizilerii seiredinn vee olduu gibii hersheyii kabul edinn yaa kiymetinii bilinn oluncaa bu neden boile olmush olmaincaa nedenn boile olmamishh okadarr merakliysenizz siz senarist olun dizi yapin ozaman gorelim sizi ;)

Adsız dedi ki...

Beğenmesseniz seyretmessiniz bu kadar basit ;) Ayrıca bu kadar emek verilen diziyi bir şey bilip bilmeden eleştiremessiniz. Çok biliyorsanız siz bir dizi yapın da görelim konusu da gayet hoş.

berraksu dedi ki...

valla sırf Çağatay(Emir) için izliyorum o ayrılırsa zaten izlemem :D bu arada feriha çok mal ve tıfıl :D

Adsız dedi ki...

siz sevmediniz dizi rekor kırıyor begenmiyorsanaz izlemyin hepsi bu kadar basit

Adsız dedi ki...

yaa bi kere diziye mal gibi diyosunuzda yani mal diyenlere söylüyorum kusura bakmayında asıl mal olan sizsiniz böyle birbirine uyum içinde olan dizi hiç izlenmezmi yaaa bir kere bu dizi rekorun önde gideni benim için bu dizi rekor kırsın diye yazmişlar haa bu arada bir keresinde izlemesseniz izlemeyin canım herşeyi izlemek zorundamısınız....

Unknown dedi ki...

Adını feriha koydum çok gûzel bi diziydi hey gidi gûnler hey ne çağatay ın yeni dizisi medcezir ne de hazal ın yeni dizisi a.ş.k. adını feriha koydum un tırnağı olamaz zaten a.ş.k. nin reytinglerinden belli

muhasebe programları - indir - ilan ver