31 Aralık 2010 Cuma

Yılbaşı GelenekleriYılbaşı gecesinin bütün bir yılın bereketli, mutlu geçmesi açısından önemli görüldüğü bütün ülkelerde değişik şekillerde kutlamalar yapılıyor.

Bazı ülkeler geçmişten kalma sıradışı ya da komik geleneklere sağdık kalarak, hâlâ devam ettiriyorlar.. Ülkelere göre değişşik yılbaşı gelenekleri şöyle;

Çinliler, kutlamalara başlamadan önce geçen yıldan kalan kötü şansı göndermek için evlerini iyice temizliyorlar. Ayrıca şans ve bereket getirmesi için evlerine çeşitli çiçek ve bitkiler satın alıyor ve kırmızı zarfların içinde çocuklara şans parası dağıtıyorlar.


Japonlar yeni yılı karşılarken hem kötü ruhları kovması hem de mutluluk ve iyi şans getirmesi için kapılarının önüne ip asıyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise kahkaha atmaya başlıyorlar. Bunun nedeni de neşeli ve şanslı bir yıl geçirmek.

Hollanda'da hem bir önceki yılın ruhlarını göndermek hem de yeni yılı karşılamak için sokaklarda yakılan ateşlerde yılbaşı ağaçları ateşe veriliyor.

İsviçre'de yeni yılda insanlar iyi ve kötü ruhları simgeleyen çeşitli kostümler ve şapkalar giyerek yeni yılı karşılıyorlar.

Almanya'da yılbaşında insanlar eritilmiş kurşunu soğuk suya atarak, kurşunun şeklinden geleceği tahmin etmeye çalışıyor.

Danimarkalılar eski tabaklarını yılbaşı gecesi için saklıyor ve gece yarısından önce en sevdikleri arkadaşlarının kapılarının önünde kırarak hem onu sevdiklerini gösteriyor, hem de kötü şansın gitmesini sağlıyor.

İspanya'da en önemli gelenek ise, yılbaşında üzüm yemek. Saatler gece yarısını göstermeden önce herkes 12 üzüm tanesini hazırlıyor ve gece tam 00.00'da üzümlerini yer.

İngiltere'de yılbaşında gece yarısı eve gelen ilk kişinin şans getirdiğine inanılıyor ve bu kişi gelirken para, ekmek, kömür gibi hediyeler getiriyor.

Avustralya Güney Yarımküre'de bulunduğundan yılbaşı yaza denk geldiği için yılbaşı genellikle piknik yapılarak veya denize girilerek kutlanıyor.


Anadolu da ise yılbaşı ile ilgili sevimli inanışlar var; :)

Yılbaşı sabahı oluktan en erken kim su getirse o zengin olur. Yılbaşına dört beş gün kala değirmen kurulur, un kapları doldurulur, yeni yıla dolu kaplarla girilir ki o yıl un kapları hep dolu olsun. Yılbaşı gecesi eve öküz çıkartılır. Öküz eve girerken sağ ayağını atarsa o yıl bereketli geçeceğine inanılır. Yılbaşı gecesi evin kadını fasulye tanelerini, evde bolluk ve bereket olsun diye evin duvarlarına fırlatır.

Hadi bakalım 2011 nasıl gelecek-geçecek? :)

Yılbaşı gelenekleri

2 yorum:

NiLaY dedi ki...

mutlu yıllar :)

Neşetuana dedi ki...

Nilay; teşekkür ederim. size de mutlu yıllar :)

muhasebe programları - indir - ilan ver