30 Aralık 2010 Perşembe

Yaprak Dökümü Final Yorumları

Dile kolay 5 yıldır, ısıtılıp ısıtılıp farklı senaryolar eklenilenerek izleyiciye sunulan yaprak dökümü dizisi nihayet dün gece son bölümü yayınlanarak, ekranlara veda etti.Finalde Reşat Nuri Gültekin'in Yaprak Dökümü eserine sağdık kalınarak, senaryo gereği Ali Rıza bey kalp krizi geçirerek öldü. Ölümü şevketine kavuşmadan, bir tekerlekli sandalyenin üzerinde yıllar önce İstanbula ilk ayak bastığında yaşamaya başladığı evinde oldu.Dizinin final bölümü olmasına rağmen kafalarda bazı soru işaretleri oluşmuş olabilir. Örneğin Neclanın hamile olduğunu öğrendik, Ali sarper ile boşandıktan sonra hamileliğini açıkladı. Ferhunde bu defa da kancayı Ali Sarper'e attı gibi. Ama Necla'nın bebeği ne olacak, Ali Sarper ile tekrar bir araya gelecek mi? Ferhunde nasıl bir yol üzerinden gidecek bunlar hakkında bir bilgi verilmedi, çünkü romanın son bölümünde karakterlerin yaşadıkları bu şekilde değildi. Tabii senaryo ve roman konusu  çakışınca bazı taraflar açıkta kaldı.

Son sahnede ferhunde elinde Ali Rıza bey ve ailesinin resmi ile o evde ağlıyordu. Aslında bu sonun başlangıcını oluşturan Ferhunde ve Hayriye hanımdı.

Dizinin başlangıcına dönersek, Hayriye hanım çocuklarını korumayı beceremedi, paraya karşı byük bir zaafı vardı.

 Şevket; yanlış bir evlilik ile hayatının kocaman bir yarısını hatalarla, mutsuzluklarla  geçirdi, o hatalar şevkete yapıştı kaldı.
Leyla; Ne kadar Oğuzdan kaçmaya çalıştıysa da aslında Oğuz ile tekrar bir araya gelmeyi istiyordu çünkü Necla'nın kocası ile kaçması onun hırsını çoğaltmıştı.
Fikret; Tahsin'in kendisini aldatması ile uzun bir süre daha yüzleşecekti.
Necla; Dizi de bebeğini Ali Sarper'in gücünden yararlanmak için doğurmak istediği Ferhunde tarafından vurgulandı, olabilir de..
Ve Ali Rıza Bey; 5 yıl boyunca sürekli çocukları yüzünden kalp krizi geçiren başka bir adam daha tanımıyorum ben.. :) Sonunda öldü de kurtuldu..

Tabii final bölümündeki ayrıntıları da unutmamak gerek; Aşk-ı memnunun matmazel'i Deniz hanım (Zerrin Tekindor) Yaprak Dökümünde konuk oyuncu, 'biletçi' olarak rol almıştı. Kısa da olsa onu görmek güzeldi.

Final beklediğim gibi değildi fos çıktı, dediğim gibi bazı ayrıntılar eksik bırakılmıştı. Herşeyin sonlandığı, belli olduğu bir final olsaydı daha güzel olacaktı.

Bittiği için çok sevindim çünkü dizide sürekli acıtasyon bir hayat vardı ve ülke gündemini meşkul ediyordu. Türk aile yapısının örneği olduğu söylenmesi de hiç hoşuma gitmiyor. Türk aile yapısında böyle şeylerin bir arada yaşanması imkansız değil ama bu kadarı abartı olurdu.

Yaprak Dökümü Final Yorumları, Yaprak Dökümü son Bölüm yorumları

1 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

Ağlattı beni valla 5 yıldır severek izledım bu diziyi oyuncular ve senaryo bence çok başarılı...ama uzatıldığınde bende hemfikirim...

muhasebe programları - indir - ilan ver