30 Aralık 2010 Perşembe

Ulucanlar Cezaevi Müzesi FotoğraflarıMahir, Yusuf, Deniz, Atıf, Ahmet, Necdet, Mustafa, Mehmet ve belki de nice suçlu ya da suçsuz insanın  'işkence gördüğü',  'idam edilerek' öldürüldüğü bir cezaevi olarak  tarihin tozlu raflarında yer alan, Ankara da bulunan Ulucanlar cezaevi müze haline getirildi.

Henüz ziyaretçi kabulüne başlanılmadı ama halk,  müzeye dönüştürülen cezaevini görmek için Ankara'ya akın etmeye başladı.


Bal mumundan yapılan mahkum heykelleri ve canlandırma sesleri tüyleri ürpertmek için yeterli gibi görünüyor..
Ankara-Altındağ Belediyesi ile beraber müzeyi dün ziyaret edern Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, işkence sergisinden ve darağacından etkilenerek, kaldırılmasını istedi.

Ertuğrul Günay'ın duygusal ve olaylara hassas yaklaşan bir karakteri var. Ama yaşanan herşeyin tüm çıplaklığı ile objektif olarak bugüne yansıması, geçmişi anlayıp bugün için ders almak açısından bir fayda sağlayabilir.
O darağacında ne 3 fidanlar sallandı...

Ulucanlar cezaevi Müzeye çevirildi ama duvarlarında hâlâ mahkumların yazdıkları notları, işkence anılarını ve çığlıklarını haykırıyor.


ulucanlar cezaevi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, ulucanlar cezaevi fotoğrafları, ulucanlar cezaevi nerede?

2 yorum:

esra dedi ki...

pek söz yok aslında insan garip oluyor düşünüce nasıl ya diyor. Erdal Eren gibi niceleri de var bu tarihte ama suçlu yok suçsuz işkenceler sineye çekildi...

whiterose dedi ki...

ben erdal öz ün "gülünün solduğu akşam " diye bir kitabını okumuştum oradan biliyorum deniz gezmiş,hüseyin inana ,yusuf arslan 'ı asılmadan önce zehir falan istiyorlar çok acı ya ...

muhasebe programları - indir - ilan ver