27 Aralık 2010 Pazartesi

Suda DoğumSuda doğum sıcak su içeren bir küvette doğum yapmaktır. Suda doğumu doğru bulan doktorlar, suyun rahatlatıcı etkisinin olduğunu söylemektedirler. Ülkemizde de suda doğum son yıllarda çok tercih edilmeye başlanmıştır. Her ne kadar ideal normal bir doğum gibi görünse de, suda doğum yaparken oluşabilecek komplikasyonlarda anne ve bebek ciddi sağlık sorunlarına maruz kalabilir.

Suda doğum yapacak bir annenin kronik hastalıkları olmamalı, bebek olağandan fazla iri olmamalı aksi halde hayati tehlikeler oluşabilir. Ayrıca ilk gebeliklerde suda doğum tavsiye edilmiyor.Suda doğum videosunu da izledikten sonra bana biraz ürkütücü geldi aslında.. Anne de ani bir kanama başlayabilir veya bebekte daha sonrasında sudan kaynaklanan iltihaplanmalar oluşabilir ya da bebek doğum kanalından çıktıktan sonra akciğerlerine su dolma riski olabilir..

Zaten kırsal bölgelerde  çok tercih edilen bir doğum şekli değil. Yalnız tercih edilmemesinin en büyük nedeni yeterli bilgilendirmenin olmayışı. Elbette ki suda doğum ünitesinin hastanelerde olamaması da ayrı bir dezavantaj..

Sağlık ile ilgili çalışmaları ve yayınları yakından takip etmeye çalışıyorum. Türkiyede suda doğum ünitesine sahip tek yer Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi.


Kısacası Suda Doğum için karar vermeden önce uzman bir ele kendinizi bıraktığınızdan emin olmalısınız Sevgili Anne adayları.. :)Suda Doğum, suda doğum izle, suda doğum videosu izle, suda doğum türkiye

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver