8 Aralık 2010 Çarşamba

Porselen Makyaj

(Porselen makyaj öncesi ve sonrası örnek fotoğraflar)


Porselen makyaj genelde sinema sektöründe tercih ediliyor. M.Ö. 1800 yıllarında porselen makyajın ilkel tekniklerle ölen hükümdarlara yapıldığı düşünülüyor, bu yönüyle tarihi oldukça eski..

Hollandanın bazı kesimlerinde ise, yine aynı şekilde ölüyü cenaze merasimine hazırlarken güzel/yakışıklı görünmesi, 'son haliyle hatırlanması' açısında öneml olduğu için porselen makyaj yapılıyor. Bu uygulama tabii ki dinlere göre değişecektir.

Yurdışı Sinema setlerinde gördüğüm birkaç 'porselen makyaj' tekniği ile ben de amatör olarak yapabiliyorum. Ama dediğim gibi profesyonel değilim mesela cildi temiz ve aydınlık göstermek için kullanılan kozmetik pudrası yerine 'bebek pusrasını' kullanıyorum. cilt için zararsız ve daha göz doldurucu oluyor.

Son yıllarda ülkemizde de düğün ve nişan törenlerinde gelinler porselen makyajı tercih etmeye başladı. Aslına bakarsanız, bir gelin için hiç uygun bir tercih değil, bir parça yüzünüzü değiştiriyor ve mükemmelleştiriyor. Yani yıllar sonra fotoğraflarınıza bakanlar sizi çok çökmüş olarak görebilirler..Gelin makyajı sade ve doğal olmalı..

Bir de porselen makyaj diye ağır makyaj yapanlar da var..Bunları ayırt profesyonel olmayan biri için zor olabilir.

Devam edecek...

Porselen Makyaj

1 yorum:

le pinti dedi ki...

bebek pudrası çok zararlıdır onu bence iyice araştır

muhasebe programları - indir - ilan ver