13 Aralık 2010 Pazartesi

Kol Çıkığı Nasıl Anlaşılır?Dün gece, kaygan zemin üzerinde dönerek ufak bir uçuş yaptım, neticesinde kolumun üstüne feci bir şekilde düşüverdim. O anki acısıyla kemiklerimin yerinden çıktığını sanmıştım. Hastaneye gidince doktor kısa bir muayeneden sonra; 'kırık-çıkık yok ama emin olmak için röngtgen çektirelim' dedi, sallana sallana röntgen odasına gittim, röntgen çektirdim. Hemen sonucu elime verdiler, doktora götürdüm. Neyse ki çıkık olmadığına emin olduk.

Bu arada kolumda biraz sızlatan bir incinme var sadece..Eğer kırılmış olsaydı, mecburen alçıya alınacaktı, ooo uğraş dur ağrısıyla..

Omuz-kol çıkığı en çok görülen çıkık türümüş. Hastaneye gelen hastaların birçoğu kol incinmelerini 'omuz çıkığı' olarak tanımladıkları için hemen hastaneye koşuyorlarmış.

Her ihtimale karşı kırık ve çıkık arasındaki farkları ve vücut kırık çıkıklarını acil durumlarda nasıl ayırd edebileceğimiz konusunda bilgi sahibi olmalıyız.

Hatırlatmakta fayda var; Vücut organlarında ciddi incinmelerde mutlaka acil bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Farkedilmeyen kırık-çıkıklar kemiklerin yeniden yanlış kaynamasına dolayısıyla kemik bozukluklarına, hastalıklara davetiye çıkarıyor.


Kol Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Kol kırıklarında ilk müdahale nasıl yapılmalı?


Kol Çıkığı Nasıl Anlaşılır?, Kol Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?, kırık çıkık nasıl anlaşılır?, kırık çıkık nedir?, kol kırıklarında ilk müdehale nasıl yapılmalıdır?

1 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

yine faideli bi bilgi vermişsin şekerim, saol;)

muhasebe programları - indir - ilan ver