8 Aralık 2010 Çarşamba

Kaplumbağa Nasıl Çoğalır?

(Bahçede gördüğüm tosbağa arkadaş:) )

Bazı özel istisnalar hariç, bütün sürüngenler yumurtlayarak çoğalıyor. Sürüngenler grubu içerisinde yer alan kaplumbağalar da yumurtlayarak çoğalıyorlar.

Yumurtadan yavru çıkma süreleri 2-3 ay sürmektedir. Testusdo gracea (Tosbağa) kaplumbağalar 2-3 cm boyunda 6-12 adet yumurta yaparlar. Tatlı su kaplumbağaları ise 3-12 beyaz uzun şekilli yumurta yaparlar. Yavrular ise 2-3 ay süre sonra yumurtadan çıkarlar. Kaplumbağaların tüm çeşitleri yumurtalarını toprağa bırakırlar. 

Yaşadığım binaya yakın olan bir dağda belki de yüzlerce kaplumbağa var.  Bunun yanısıra alanya ve manavgatta belli sahil kesimlerinde yumurtlama dönemlerinde caretta carettalar yumurtalarını bırakmaya geliyorlar.

Kamlumbağalarda çiftleşme mevsimlere göre değişebilir. İlginç bir bilgi aktarmak gerekirse, dişi kaplumbağalar çiftleşmeden sonra 4 yıl boyunca spermi saklayabiliyorlar.

Zararlı dış etkenleri farketmesi durumunda kabuklarının içerisine baş ve ayaklarını hızla sokarlar. Eğer evde kaplumbağa besliyorsanız, ona birşeyler yedirmekte zorlanabilirsiniz. Hafifçe kabuğuna 'tık tık' yaparsanız kafasını çıkarıp size baktığını görebilirsiniz..


Kaplumbağa Nasıl Çoğalır?, kaplumbağa nasıl ürer?,

2 yorum:

Adsız dedi ki...

kablumbağ yumurtadan yavrusunu çıkarırken,kendi yumurtasına bakarak yumurtasını çatlatıp yavruyu dünyaya getirdiği yönde bir söylenti var doğru mu? ve bu bilginin bilimsel bir kaynağı yoktur

Neşetuana dedi ki...

Adsız: Evet, öyle birşey var ama şöyle ki: yumurtanın içindeki yavru, çenesi yardımı ile yumurtasını kırabiliyor. Kaplumbağaların çeneleri sert keratinden oluşuyor (bizim tırnaklarımız gibi) dişleri de olmadığından çenelerini kullanıyorlar.

muhasebe programları - indir - ilan ver