18 Aralık 2010 Cumartesi

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?


Kurban bayramında işkembe ve paçalardan çorba yapmıştık. Paça çorbası yapmak kolay da, işkembenin temizlenmesi düzgün kare parçalar halinde doğranması çok iş vesselam..

Ben uğraşmak istemediğim için -ve zamanım olmadığından- annemin yaptığı lezzetli yemekleri yemeyi tercih ediyorum. Tabii işkembeyi temizlemek de ayrı bir dert.. Videoda nasıl temizlendiği güzel anlatılmış.

İşkembe Nasıl Temizlenir?


İşkembe çorbası tarifini de verelim.

Malzemeler;
1 kilogram dana işkembe
1 kahve fincanı sirke
8 diş sarımsak
100 gram margarin
Kırmızı biber
1 fincan un
Tuz

Yapılışı
İşkembeler çok temiz bir şekilde yıkanır. El büyüklüğünde parçalar kesilip tencerenin içine konur. Ağzına kadar su doldurularak pişmeye bırakılır. Kaynayıncaya kadar üzerindeki köpikler kaşıkla alınır. 2 diş sarımsak kaynama suyuna ilave edilir. Pişen işkembeler sudan çıkarılır. Soğuyunca bir satır ya da bıçak yardımıyla kıyılır. Tekrar suyunun içine atılır. Ateşe konur. 1 kahve fincanı un suyla ezilerek kaynayan çorbaya akıtılır. Tuz konur. Söndürülür. Kırmızı biber yağda hafif çevrilir. Kaselere konan çorbaların üzerine azar azar dökülür. Az tuzla dövülmüş 6 diş sarımsak sirkeyle karıştırılır. İsteğe göre servis yapılır.

Yalancı Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?, işkembe çorbası tarifi, işkembe çorbası terbiyesi, işkembe çorbası sosu, işkembe nasıl temizlenir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver