16 Aralık 2010 Perşembe

Gazete Kağıdından Hamur Yapmak


Evde biriken gazete kağıtlarını çöpe atmak yerine, onlardan harikalar oluşturabilirsiniz.  Ben garip birşey yaptım ve güzel koksun diye gazteleri parçalarken içerisine vanilya tozu koydum. Mis gibi koktu. :)

(gazete kağıdı hamuru ile yapılmış bir maske.)

Gerekli Malzeme:


1. Eski gazeteler,
2.Bir parçacık ince delikli tel (süzgeç),
3. İki tane emici bez,
4.Plastik kova ve leğen
5. Tahta kaşık ya da mutfak robotu,
6. Toz boya(renkli kâğıt yapmak için),
7. Naylon poşet,
8. Ağır bir cisim,
9. Odun tutkalı.

Yapılışı:

Eski gazeteleri kovaya koyun, su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyu süzün ve ıslak gazeteleri tahta kaşıkla ezerek hamur haline getirin (bu işlemi mutfak robotunda da yapabilirsiniz, ama kullanmak için izin isteyin ve işiniz bittiği zaman temizleyin.)

Kâğıdınızın renkli olmasını istiyorsanız boya katabilirsiniz.

Kâğıt hamurunu leğene koyun ve eşit ölçüde su ekleyip karıştırın. Teli karışımın içine sokup üzerinde kalan hamurla birlikte karıştırın. Temiz, düz bir yere bir bez serin ve teli kâğıt hamurunun bulunduğu yüzey alta gelecek biçimde çabucak bunun üzerine koyun. İyice bastırın ve hamur beze yapışınca kaldırın. Hamurun üzerine ikinci bir bez örtüp tekrar bastırın. Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. En üste naylon poşeti koyun ve ağırlık yapması için kitapları üst üste dizin.

Birkaç saat sonra kâğıtları dikkatle bezlerden ayırın ve iyice kurumaları için eski gazete ya da kâğıt havluların üzerine serin. Yeni kâğıtlarınız artık kullanmaya hazırdır.

Gazete Kağıdından Hamur Yapmak, Gazete Kağıtlarını Değerlendirme, Diy,Gazete Kağıtlarından Yeni Şeyler Üretme

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver