8 Aralık 2010 Çarşamba

Erkeklerin Küpe Takması Caiz Mi?

(Yavuz Sultan Selim)

Ülkemizde küpe takan erkeklere 2000 li yılların başına kadar iyi gözle bakılmazdı. 'iyi gözle bakılmazdı' derken lafın ağır olduğunu biliyorum ama gerçek böyle. Küpe takan erkeklere 'kız mısın küpe takıyorsun?, top musun?' gibi kelimeler söylediğine şahit oldum. İşin aslı bence küpe takmakla 'kız gibi olunmaz'.

Tabii ki her zaman olduğu gibi, bir işi hangi niyetle yaptığınız da önemlidir.

İslam hukukunda, erkeklerin küpe takması caiz değildir. Bununla beraber bazı din adamları erkeklerin küpe takmasını mekruh, bazıları da haram olarak tanımlamışlardır.

Bazı tarih kitaplarında Yavuz Sultan Selim'in küpe taktığı belirtilmektedir. Ayrıca Topkapı sarayında sergilenen macar bir ressama ait olduğu belirtilen Yavuz Sultan Selim portresinde de küpeli olarak resmedilmiştir. Halbuki osmanlı dönemi minyatürlerinin hiçbirisinde Sultan Selim küpeli olarak görünmemektedir. Eski hititler döneminde islam dinini tanımayan krallar küpe takarlardı.

Sultan Selim'in küpeli tablosunu kabul eden islam dini profesörleri, küpenin eskiden kölelere takılmasından yola çıkarak; 'Sultan Selim halkının kölesiydi, bu nedenle kulağını deldirip küpe takmıştır' şeklinde yorumlamışlardır.

Benim yorumuma gelince; Kuran-ı kerimde erkeklerin küpe takmasının haram olduğuna dair bir ayet geçmiyor. Geçmediğine göre başkalarının fikri yönlendirmeleriyle hareket etmek doğru değil, Din; alimlerin yorumlayabileceği bir ideoloji değildir..

Erkeklerin Küpe Takması Caiz Mi?, erkeklerin küpe takması günahmı, erkeklerin küpe takması ne anlama gelir?

2 yorum:

Adsız dedi ki...

malesefki o resim yavuz sultan selime ait degilmiş bir şah ismail isimli kişiye aitmiş.bilmiyorsun sanırım canım. tarihcilerin bir programında seyrettim.sevgilerle

Swotpisces dedi ki...

ama bence takmasınlar yaaa. :)

muhasebe programları - indir - ilan ver