18 Aralık 2010 Cumartesi

Çiçek Kurutma Yöntemleri

(güneşte kurutulmuş gül tomurcukları)

Yaz aylarında topladığım papatyalar ve kasımpatı çiçeklerinin bir kısmını mikrodalga fırında bir kısmını da güneşte kurutarak cam vazolara koyup gittiğim herkese hediye olarak götürmüştüm. Güneşte kuruttuğum çiçeklerin yarısından fazlası çürüdü ve ne yazık ki çöpe gitti. Yaz aylarında,  Antalyanın nemli ve çok sıcak geçen havasına dayanamadılar..

Ama mikrodalga fırında kuruttuğum çiçekler hiç bozulmadılar, küflenmede olmadı. Annem fırında çiçek kuruttuğumu bir görse, bir yakalansam halim duman.. :)

Çiçek kurutma, tarım sektöründen gıdaya kadar bir çok alanda yapılıyor. Tabii her alanda çiçeklerin kurutulması farklı yöntemler ile yapılıyor. Örneğin ben çay olarak kullanacağımız, yani içeceğimiz papatyaları güneş ışığı ile kurutuyorum daha sağlıklı oluyor, eğer hediyelik eşya yada süs vs. gibi amaçlar ile kullanacaksam mikrıdalga fırında yada kumda kurutmayı tercih ediyorum.

Çiçek kurutmanın yöntemleri şöyle; Kumda kurutma, Hava ile kurutma, Güneş ile kurutma, Borax yöntemi ile kurutma, gliserin ile kurutma, presleyerek kurutma, bilisyum kristalleri ile kurutma.

Çiçek Kurutma Yöntemleri, Kurumuş Çiçekler, Çiçek nasıl kurutulur?

4 yorum:

whiterose dedi ki...

ilkokuldsyken hep anı defterimin arasında kuruturdum onu hatırladım..senin güllerde çok güzel olmuş.

whiterose dedi ki...

bu arada unutmuşum çok iyi bir yöntem eminim çok işe yarayacak..

Neşetuana dedi ki...

kitap arasında da denedim ama kitap sayfalarının küflenmesine sebep oluyor.

Unknown dedi ki...

mikro dalgada nasıl kurutuyoruz

muhasebe programları - indir - ilan ver