18 Aralık 2010 Cumartesi

Aşure Günü - Aşure TarifiMuharrem ayının 10. günü aşure günüdür. Muharrem ayının özel tatlısı da aşuredir. Antalyada dün birçok dernek aşure yapıp dağıttı, onun dışında komşuların dağıttığı aşure de cabası..

Aşure yapımınında yörelere göre değiştiğini gördüm. Mesela aşureye et katanlar var. Bunu hiç duymuş muydunuz? Ama ben et katılmış aşureyi yiyemedim. Çok kötü bir tadı vardır herhalde.. :(

Aslında aşure tatlısının gerçek amacı evde bulunan gıdalarla tatlıyı yapmanızdır. Bu yüzden nohut, fasülye gibi gıdaları da içerisinde kullanabiliyorsunuz. Onun dışında bence çok ağır malzemelerle yapılan aşureler güzel olmuyor. Heybenizde ne varsa onlarla yapın, fazlasına gerek yok..Allah ne verdiyse.. :)

Aşure Tarifi

1/2 kg buğday
1 fincan pirinç (çay fincanı)
200 gr kuru fasulye
200 gr kuru ceviz
200 gr fındık
100 gr pilav fıstığı
1 kg toz şeker
200 gr nohut
4 adet limon
50 gr kuş üzümü

Yapılışı;

Pirinçleri ve buğdayları yıkayın. Pirinçleri ve buğdayları tencereye koyun ve üzerine su ekleyin (üzerini 2-3 parmak aşacak şekilde). Bu şekilde 5 dakika karıştırarak pişirin.Üzerini sıkıca kapatıp sıcak ortamda, bir gece bekletin. Nohut ve fasulyeleri yumuşayıncaya kadar haşlayın. Pirinç ve buğdayları tencereye biraz sıcak su ekleyerek ateşe koyup kapaksız olarak kaynatın. Dibinin tutmamasına dikkat edin, devamlı karıştırın. Bir süre sonra altını kısarak, kabukları soyulmuş nohut ve fasulyeleri katın. Malzemeler kısık ateşte pişerken karıştırarak bir kilogram şekeri de ilave edin. Ateşten almaya yakın limonları rendelenip aşureye katın ve bir iki taşım daha kaynatın. Ateşten almadan önce isteğinize göre gül suyu da ekleyebilirsiniz. Soğumadan kaselere koyun. Fındığı, cevizi ve pilav fıstığını kavurarak aşurelerin üzerine serpiştirebilirsiniz.

Aşure Günü, Aşure Nasıl Yapılır?, Aşure Tarifi, Aşure Malzemeleri

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver