11 Kasım 2010 Perşembe

Penyeden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?Öğle yemeğinde uzun penye hırkama yağ lekesi değdi, yanımda olan bir arkadaşım tuz kutusunu aldığı gibi üzerime dökmeye başladı. Ben de gülmekten 'dur, yapma' diyemedim.

Eve gelince, yağ lekesinin bulunduğu kısmı kükürtlü sabunla yıkadım ve yağ lekesinin tamamen yok olduğunu gördüm.

Lekelere karşı kesin sonuç alabileceğiniz yöntemler şöyle;

Pamuklularda : Kumaşı yıkamadan önce, kuru kuru, sabunla ovutturun.

Yünlüler ve ipeklilerde : Lekenin üstüne hemen tuz, talk pudrası veya çöven serpin ve ektiğiniz toz, yağı içtikten sonra iyice fırçalayın. Benzin veya tinerle lekeyi silerek lekeyi çıkartın, kumaşı iki kat kurutma kağıdı tabakasının arasına koyarak ütüleyin.


Kadifelerde : Lekeyi kumaşın tersinden, benzine veya tinere batırılmış ince bir kumaşla tamponlayarak çıkartın, yine kumaşın tersinden, nemli bir bez koyarak veya buharlı ütüyle ütüleyin.

Döşemelik kumaşlarda : Lekeyi hemen çövenle veya talk pudrasıyla örtün, bir saat öylece bıraktıktan sonra fırçalayın. Kumaşınız ipekli veya satense amonyaklı suya batırılmış bir parça pamukla tamponlayıp silin, öbür kumaşlarda tinere batırılmış pamuk kullanın.

Yün halılar üstünde : Lekeyi benzin veya tinere batırılmış kumaş parçasıyla silin, kuru bezle tekrar tekrar ovalayın.
 
Sıçrayan Yağlar: Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur.

Zeytinyağı lekesini elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. Çıkacaktır.

Penyeden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?, penyeden oje lekesi nasıl çıkar?, lekeler nasıl çıkar?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver