1 Kasım 2010 Pazartesi

Mutlu Evliliğin SırlarıEvlilik birliğini kurabilmek ve onu yürütebilmek herhalde hiç kolay bir şey değildir. Yalnız tarafların birbirine karşı anlayışlı olması, kültür eşitlikleri gibi ana etmenlerin varlığı ile güzel ve sağlıklı bir evlilik oluşarak bunun devamında topluma faydalı bireyleri yetiştirecek aileler çoğalabilir.

Mutlu bir evlilik için uzmanlar bazı kurallar belirlemişler, okuduğunuzda sizlere ne kadar uyum sağlar bilinmez ama maddelerde geçen 'uyum' ilkesi önemli bir etmen..

Mutlu evliliğin sırlarına bir göz atalım;

Evliliğinizde uyumu yakalayın. Sinema, tiyatro vs. gibi aktivitelerde ikinizin de hoşlandığı ortak noktalarda buluşmaya çalışın. Gerekirse ödün verin.


Farklılıklarınızın zenginlik olduğunu unutmayın. Eşinizin farklı tarzına, yaklaşımına ve kişiliğine saygı gösterin. Birbirinizden bir şeyler öğrenmeye gayret edin.

Eşinize karşı davranışlarınızda ve onunla ilgili eleştirilerinize geri dönüp baktığınızda olumlu tavırlarınızın olumsuzlardan fazla olmasına gayret edin. Unutmayın tartışmasız evlilik yoktur. Önemli olan dozu kaçırmamak


Eleştirilerinizi saldırganlığa taşımayın. Aynı şekilde eşiniz sizi eleştirirken sürekli savunmaya geçmeyin. Durup gerçekten ne demek istediğini anlamaya çalışın.

Anlayışlı olmaya gayret gösterin. Olayları eşinizin gözünden de değerlendirmeye çalışın. Böylelikle onun hissettiklerini ve düşündüklerini daha rahat anlarsınız.

Eşinizi affetmeyi bildiğiniz gibi, ona kendinizi affettirmeyi de bilin. Gereksiz alınganlıklarla küçük tartışmaları yok yere büyütmeyin. Uzun süreli küslükler eşleri birbirinden uzaklaştırır.

Küçük şeylerde bile memnuniyetinizi dile getirin. Bunu net ve samimi bir şekilde eşinize bildirin. Unutmayın, teşekkür etmek kimseyi öldürmez

Eşinizin gözlerinin içine bakarak onu sevdiğinizi içinizden gelerek söyleyin. Günlük konuşmalarınız sırasında hislerinizi eşinize anlatmaktan çekinmeyin.

Mutlu Evliliğin Sırları

1 yorum:

Mehtap dedi ki...

Tam da bizi anlatmışsınız sanki.Haklısınız.Gerçekten de bunlar önemli tüyolar.ama biz bunu doğal akış sürecinde yapıyoruz.Bu da eşimle aramızdaki uyumumuzu gösteriyor belki.

muhasebe programları - indir - ilan ver