9 Kasım 2010 Salı

Kurbağa Bacağı Nerede Yenir?

(Manavgat Boğazı)


Boğazda balık tutuyoruz, boğaz dediysem öyle İstanbul Boğazı falan değil Manavgat Irmağı ve denizin birleştiği, Titreyengöl yakınlarında bulunan Manavgat Boğazı..

Oltayı atıyorum balık geliyor, atıyorum balık geliyor. Balıklarda alabalık, atıyorum çekiyorum, atıyorum çekiyorum, hiç boş yok.

Şimdi aklınıza 'neden hiç boş gelmiyor?' yada 'bu kız usta balıkçı' gibi düşünceler gelmeden,  ben hemen aydınlatıcı bir açıklama yapayım. Tekne üzerinde balık tutmayı denedim ama atıyorum kurbağa geliyor, yengeç geliyor. Sonra ben de gittim balık çiftliğine ve balık ağlarının arasına oltayı attım. :D yani ne zaman oltayı atsam balık çekmemin tek nedeni bu, balıklar ağ içerisinde beslendiği için oraya diğer balıklarda yemden faydalanmak için geliyor gelenlerin bir kaçı da benim oltama takıldı, bir de yılan balığı diye bir balık var, bildiğiniz yılan gibi.. Ondan da yakaladık, kafasını kopartıyorsunuz yine de 5-10 dakika boyunca kıvranıyor, ölmüyor. Tadı da tıpkı koyunların popolarını örten yağ etinin tadına benziyor. kızartması pek güzel olmuyor ama mangalda yaparsanız nefis oluyor.

(Kurbağa Bacağı)
(Bana sorarsanız, bu sadece kurbağa bacağı değil, kurbağa poposu da var bunun içinde değil mi?)


Bu arada boğazda yakaladığım kurbağaları da orada bulunan çin turistlere verdik, rica ettiler, yiyeceklermiş. Önce şaka falan yapıyorlar sandık ama cidden pişirip gözümüzün önünde yediler. Benim küçük espirikli kardeşimde onlara kurbağa bacağının yanında yesinler diye közlenmiş soğan götürdü. Iyy mıyy demeyin lütfen çünkü ülkemizden her yıl yabancı ülkelere 3 ton kurbağa ithal ediliyor. 2006 yılından 2009 yılına kadar Antalya Serik- Gebiz bölgesinde özel bir proje kapsamında kurbağa üretimi yapıldı ve avrupa ülkelerine ithal edildi.

Kurbağalar ekonomiye katkı sağladıkları gibi ekolojik dengeye de katkı sağlıyorlar. çürümüş hayvan artıklarını da tüketen bu canlılar, çürüme ve bozulmayla ortamda oluşan biyolojik kirliliğin ortadan kaldırılmasında da en etkili silahtır.

Tatlı su kurbağaları yenilebiliyor. Yumurtalı kızartması ve balık gibi una batırılarak yapılan çeşitleri var. Yalnız bana garip gelen bir durum var; siğil atan bir hayvanın eti nasıl yeniliyor?

Kurbağa bacağı 2002 yıllarında domuz pastırması, domuz salamı, köpek balığı eti satan Carrefour, Migros gibi büyük alışveriş merkezlerinde satılıyordu. 2002 yılından sonra bu alışveriş merkezlerinde bu gibi etlerin satışının yapıldığını görmedim.


Kurbağa bacağı,  özel isteğe bağlı olarak,  Akdeniz kıyı şeridinde bulunan  otellerinin bir çoğunda yapılmaktadır.

1 yorum:

Swotpisces dedi ki...

Çok ilginç, ben almayım kalsın. :)))

muhasebe programları - indir - ilan ver