4 Kasım 2010 Perşembe

Google’da En Çok Aranan Kelimeler


Siz de yapıyorsunuz değil mi? Bir şeyi merak ettiğimde genelde eskisi gibi ansiklopedileri karıştırmak yerine google gibi arama motorlarını karıştırıyorum. Aslında artık hepimiz araştırmalar için arama motorlarını kullanıyoruz.

Google 2007 yılından 2008 yılının başlangıcına kadar istatistiksel verilerle,  en çok aranan kelimeleri dünya ile paylaşıyordu ama 2008 yılının sonlarına doğru bu paylaşımı yapmamaya başladı.

Nisan 2008 yılında Google arama motorunun Türkiye de aranan top 10 kelime listesinde dikkatimi çekenler şunlardı; ibrahim tatlıses son albüm, müzik dinleme, posta kodları, Tarkan, kağıt oyunları..

2009 yılında ise yine bir arama motorunun yaptığı duyuruya göre Türkiye top 10 listesindeki kelimelerden bazıları;  'seks, öpüşme, korsan dvd, seçim sonuçları' ydı..

Türkiyede 2010 yılında en çok arama motorlarını kullanan ilk 10 il  şunlar;

1. Istanbul, Turkey
2. Ankara, Turkey
3. Izmir, Turkey
4. Adana, Turkey
5. Antalya, Turkey
6. Bursa, Turkey
7. Kocaeli, Turkey
8. Muğla, Turkey
9. Samsun, Turkey
10. Trabzon, Turkey

İnanmayacaksınız ama 2010 yılında Türkiyede arama motorunda en çok aranan 5. kelime ise 'Fatmagülün Suçu Ne'..

Bu arada nesetuana.com 2009 yılından 2010 yılına en iyi ziyaretçi ve konu dizini çıkışı yapan sitelerden birisi. (uff ne havalı ve şımarıkça bir yazı, yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu gibi bir deyim oldu :p  şaka yaptım inanmayın yok öyle bir şey. :) )

Bir araştırma daha yaptım. Türk internet kullanıcılarının % 80'i arama motoru olarak (tabii ki en iyi arama motoru olan) google'ı kullanıyor. Türk kullanıcıların % 38'i  ziyaret ettikleri sitelerde öğrendikleri bilgileri bir yere not alıyor, % 48'i internet sitelerinde okudukları yazıların sosyal hayatta faydalarını görse bile, hiç bir şekilde yazılara yorum yapmıyor, deneyimlerini, fikirlerini paylaşmıyor.

İntenet sitelerinin % 90 ı konu araştırmalarını ve yayınlamalarını reklam gelirleri elde etmek için yapıyor.

Ben de dahil olmak üzere İnternet kullanıcılarının % 70'i reklamlı ve her sayfa tıklamadan yeni bir reklam sayfası açan internet sitelerini bir daha ziyaret etmemek üzere kapatıyoruz.

% 30 civarlarında bir site grubu ana sayfasında cinsel reklam linkleri bulunduruyor.

Ergenlik döneminden yeni çıkmış 18-22 yaş grubunu kapsayan gençler,  internette daha çok vücut gelişimleri ve cinsellik  hakkında bilgi topluyor.

(yazı devam edecek)


Google’da En Çok Aranan Kelimeler

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver