25 Kasım 2010 Perşembe

Donut TarifiDonut, Amerikan mutfağına ait lezzetli bir pasta olsa da ülkemizde de çok yapılan ve sevilen bir yiyecek. Sosunda erimiş çikolata kullanılıyor, ben donut yaparken çikolata içerisine bol miktarda hindistan çevizi ve ezilmiş badem de ekliyorum, daha lezzetli oluyor. Tabii bol kalorili..

Malzemeler


Un 500 g
Tarçın-toz şeker karışımı
Tuz
Sana 60 g
Maya 30 g
Toz şeker 60 g
Süt (37°C’de) 225 ml
Yumurta 1 adet
Çilek veya frambuaz marmeladı 200 g (farklı marmeladlar da kullanabilirsiniz)


Yapılışı

1. Hamuru hazırlamak için unu ve tuzu ılık bir yoğurma kabına eleyin. Yağı parçalar halinde ilave edip, yoğurarak ekmek kırıntısı halinde bir hamur yapın. Ortasını havuz biçiminde açıp, mayayı ve şekeri koyun. Ilık sütten biraz ilave edip, karıştırarak maya ve şekerin çözülmesini sağlayın.

2. Maya ve şeker eriyince yumurtayı çırpıp, kalan süt ile beraber hamurun ortasına ilave edin. Ekmek kırıntısı halindeki hamuru ortadaki sıvıya yedirerek yoğurmaya başlayın. Yumuşak ve kabın kenarlarına yapışmayan bir hamur haline gelince üzerine nemli bir bez örtün. İki misli oluncaya kadar mayalanıp, kabarmaya bırakın.

3. Kabarmış hamuru tekrar yoğurun. 16 eşit parçaya ayırın. Parçaları birer birer alıp, avucunuzun arasında yuvarlayarak topak haline getirin. Yağlanmış bir fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Tepsiyi bir mayalanma kabinine yerleştirip, topaklar iki misli oluncaya kadar mayalanıp, kabarmaya bırakın.

4. Fritözünüzü 165°C’ye getirip, ısıtın. Mayalanan donatları kızartma sepetine yerleştirip, kızgın yağda altın sarısı renk alıncaya kadar yaklaşık 10-12 dakika kızartın. Süzdürerek yağdan alıp, üzerine kağıt havlu serilmiş bir kaba koyun. Bütün donatları aynı şekilde kızartarak pişirin.

5. Marmeladı ağzına düz duy takılmış bir sıkma torbasına doldurun. Donatların ortasından girerek hepsinin ortasına biraz marmelat sıkın. Üzerlerine bolca tarçınlı toz şeker serperek servis yapın.

Donut Tarifi, Donut Nedir?, Donut Nasıl Yapılır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver