25 Kasım 2010 Perşembe

Domuz Eti Satan MarketlerBüyük çaplı alışverişlerimi, aradığım herşeyi bulabildiğim için Migros, Tansaş, Kipa gibi büyük alışveriş merkezlerinden yapıyorum.

Geçen akşam Migrosta, et reyonunda tavuk kanat ararken, paketli domuz eti ürünlerinin satıldığını gördüm. Eskiden domuz eti satılan reyonlarda 'buradan sonra domuz eti bulunmaktadır' diye uyarı yazıları koyarlardı, onu da göremedim. Zaten ingilizce ya da almanca bilmiyorsanız paketteki etin domuz eti olduğunu dikkat etmeden anlayamazsınız.

Domuz etinin satılmasına karşı mısınız? derseniz, tabii ki ben yemiyorum diye başkalarının yemesini de engelleyebilecek değilim ama açıkçası bu eti satan yerden, yani aynı raftan et almak, alışveriş yapmak bana uygun bir durum değil.

Grönland'a gittiğimden daha önce bahsetmiştim. Orada yaşayan azınlıkta olsa müslüman insanlarda var. Bu yüzden küçük merkezde yanyana 2 tane kasap var. biri hristiyan kasabı, diğeri müslümen kasabı. Hristiyan kasabında domuz eti ürünleri satılıyor. İki kasap birbirinin malzemelerini kesinlikle kullanmıyor. Yabancı ülkelerin birçoğunda hatta Afrikada bile bu uygulama var. Ya ülkemizde?

İddialara göre bazı et firmaları da domuz eti ile yapılan ürünlerini dana, tavuk, kuzu eti olarak piyasaya sürüyor. Domuz eti yiyenlere karışamayız ama eğer insanları kandırma durumu varsa bu noktada itiraz etmeliyiz. İddialar içerisinde belli ve tanınmış markaların isimleri var, hepsinin internet sitesini inceleyerek bu konudaki açıklamalarını okudum. Tabii ki bütün firmalar 'biz domuz eti satmıyoruz' diye kendilerini aklıyorlar. Kimin ne olduğunu kesin olarak bilmediğimiz için marka ismi vermek istemiyorum ama satın aldığınız etlere ve dışarıda yediğiniz gıdalara dikkat edin.

Ben et üretimi yapan  markalardan 'Aytaç' ı sağlıklı buluyor ve ürünlerini kullanıyorum.

İsrailde domuz eti satmak kanunen yasaktır. Çünkü kutsal kitaplarında domuz etinin -geviş getirmeyen hayvanların- yenmesi haram kılınmıştır. İsrail'de domuz eti satarken yakalanan bir kişiye 12 ile 16 yıl arasında hapis cezası veriliyor.

Satın aldığınız et, pizza, hazır yemekler, sosis, salam, sucuk.. vs. gibi gıdaların içerisinde domuz etinin olabileceğini unutmayın, üstelik domuz eti satışı yasak olmadığı için tespit edildiğinde ancak ' halkı kandırmak' suçundan ilgili firmalar bir para cezas ile kurtulabilir.

Türkiyede domuz çiftlikleri hangi illerde var?

Antalyanın Manavgat ilçesinde bulunan çeltikçi köyünde oldukça geniş bir arazide bulunan domuz çiftliğinde 320 adet domuz bulunuyor. Civar otelleri her gün artık kalan 2 bin ton civarında yemekleri domuz çiftliğine gönderiyor. Ve domuz etinin kilosu avrupada çok ucuz olmasına rağmen Türkiyede kilosu 19 tl den satılıyor.

Esasen domuz etinin çok daha ucuz olması gerekiyor. Çünkü domuz bir doğumda dokuzdan fazla yavru yapabiliyor. Yeni doğan bir yavru domuz 5-6 ay içerisinde kesilebilir duruma gelebiliyor, domuzlarda büyüme hormonu yüksek seviyededir. Dolayı ile büyüme hormonu eti yiyen insanlara da geçmektedir. Ayrıca domuz, kendi pisliği dahil leş bile yemektedir.

Hangi domuz cinsi olursa olsun etlerinin kolestrin, kükürtyağ asitleri, histamin, büyüme hormonları bakımından zengin olduğu bir gerçekdir.

Domuz Eti Satan Marketler, domuz eti kullanan firmalar, Domuz eti, Türkiyedeki Domuz Çiftlikleri,

3 yorum:

Adsız dedi ki...

uzun zamandir dogru duzgun domuz eti sanat yerler ariyordum, yazinizi gordum; ama belirtmemissiniz tam olarak nerelerin satis yaptiklarini; bu arada kollestrol konusunda yaniliyorsunuz; sigir ve koyun eti ile kiyalayin.

svl dedi ki...

Gerçektende müslümanların çoğunlukta olduğu ülkemizde böyle şeylere dikkat edilmemesi,ürün içeriklerinde,tezgahlarında yeterli ibarelerin bulunmaması üzücü ve düşündürücü.

Adsız dedi ki...

gerçekten cok iyi anlatmışınız ama denizlide veya denizliye yakin bir yerde satan firma-çiftlik ve buna benzer yerler var mı ben yabancı vatandaşıyım ama 11 yıldan beridir türkiyedeyim denizlide bir türlü satan yer bulamadım yardım ediniz..

muhasebe programları - indir - ilan ver