12 Kasım 2010 Cuma

Beden Eğitimi Dersi KalkıyorSpordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak açıkladı: "Beden dersi yerine spor, kültür ve sanat dersi konulacak. Spor mahkemeleri kurulacak, taş atan taraftar yargılanacak."

Beden Eğitimi dersinin kalkmasına sevindim. Devlet okullarında spor, kültür ve sanat derslerinin olması daha iyi bir seçim olacaktır. Tabii bu derslere de ilgisiz  branşlarda öğretmenler girerse işimiz var..

Ben lise dönemimi devlet okulunda okuduğum için, beden  eğitimi derslerinin ne kadar saçma ve boş geçtiğini çok iyi biliyorum. Belki bu dersleri gerçekten verimli şekilde kullanabilen, öğrencilerini yönlendirebilen öğretmenler vardır ama bizimkisi onlardan değildi. Elinde bir düdük, kendini bir şirketin ceosu sanan, öğrencileri de çalışanları sanan insancık bir bayan beden eğitimi öğretmenimiz vardı. Hâlâ da sevmem kendisini, yazımı okuyunca bozulacaktır.  :p

Ben beden eğitmi derslerine katılmamak için, sağlık raporu almıştım. Karnemde de 'Raporlu' olarak görünüyor, not ortalamama beden eğitimi derslerim yansımıyordu, o ders saatlerinde yoklamaya katıldıktan sonra kütüphaneye gider ingilizce çalışırdım.

Velhasıl Beden Eğitimi dersinin kalkmasına çok sevindim. Ama öğrencileri bilgilendirici, spor yapmaya teşvik eden girişimlerin olması gerekiyor. Beden eğitimi dersi kaldırılsa da sistem değişmediği sürece bir anlamı olmaz.

Beden Eğitimi Dersi Kalkıyor

3 yorum:

Necmiye dedi ki...

Bence kaldırılmamalı her okulda olmayabilir ama benim okuduğum yıllarda cok güzel eğitim alırdık biz..

NiLaY dedi ki...

iyi bayramlar dilerim :)

Newbahar dedi ki...

Beden eğitimi ve resim dersleri özel yetenek dersleri bana göre. Seçmeli olmalı. Öte yandan kaldırılırsa onca yeni mezun Beden eğitimi öğretmeni ne yapacak?
Birde kaldırıldığı zaman yerinin en iyi biçimde doldurulmasıda önemli. Milli eğitimde epey bi değişiklik düşünülüyor ama çoğu fasa fiso. Çorbaya döndürdüler açıkçası. Ders saatleri kısalacak, tenefüzler uzayacak... Sınavların biri kalkıyor, biri geri geliyor, el yazısı zorunluluğu ise ayrı bir dert. Rezillik.

muhasebe programları - indir - ilan ver