11 Kasım 2010 Perşembe

Bayram TatlılarıBayram tatiline 2 gün kala, ben de acayip bir rahatlık var. Sanki yüzyılın en rahat tatilini geçirecekmişim gibi, utanmadan bir de öğleye kadar uyurum diye plan yapıyorum. Halbuki gezilecek ne çok yer, yapılacak, yenilecek ne çok yemek ve tatlı var.


Bu bayramda evde fıstıklı baklava yapmayı düşündük. Bense hazır tatlı alalım diyorum, çünkü yapması da çok zahmetli oluyor. Ne tembelim :)

Bayram tatlısı tarifi arayanlar için evde yapacağımız tatlının tarini de vereyim. Afiyet olsun!

Cevizli baklava ve Fıstıklı baklava:


Malzemesi:

Hazırlanmış olan yufkalar,
300 gr. öğütülmüş ceviz içi,veya fıstık içi 350 gr.
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).

Şerbet için

1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.

Yapılışı:

Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın.

Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.

Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın.

Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş ceviz içini veya fıstık içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, cevizin veya fıstığın üzerine aynı şekilde kat kat atın.

Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.

Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek,çok keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin.

Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün.

Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Not: Ceviz yerine harç olarak aynı miktarda öğütülmüş antepfıstığı içi kullanırsanız, fıstıklı baklava yapmış olursunuz.

 Bayram Tatlıları, bayram tatlı tarifleri, bayramda ne tatlısı yapsam?, bayramda ne tatlısı yapılır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver