22 Ekim 2010 Cuma

Zararın Neresinden Dönersen Kardır


..............
Adam pazarcılık yapıyordu, işini küçümsemiyorduk ama arkadaşımıza da onu bir türlü yakıştıramıyorduk. Okul çıkışlarında; kız, erkek arkadaşının yanına, yani pazara marul satmaya giderdi, galiba ona bu durum farklı ve güzel geliyordu. Hiç mantığıma sığmadı ama kimsenin hayatına karışmakta istemedim. Yine de arada bir başka olayları örnek gösterip, yardım etmeye çalıştım. Ne yazık ki anlattıklarım bir işe yaramadı ve liseden sonra, hayal ettiği üniversiteyi kazandığı halde devam etmeyip, okulu bıraktı ve pazarcı erkek arkadaşıyla evlendi. Çünkü evleneceği adam ilkokul mezunu bile değildi ve okumaya devam edecek birisinin kendisini seçmeyeceğini düşünüyordu, bu nedenle kızın okumasını istemedi..

Ben üniversite okumak için uzak, farklı bir ile gelmiştim.  Üniversiteye geldiğim ilk aylarda, ona okuması için kitap alıp gönderiyordum. Daha sonra çok görüşemedik. O evlendikten sonra irtibatımız tamamen kesildi, gelebileceğim halde nikahına bile katılmadım. İnsan sonunu kötü gördüğü bir şeye şahitlik edebilir miydi? Okumadığı için çok üzülmüştüm. Evlendiğini duyunca da üzüldüm, çünkü hiç kendine göre olmayan, anlayışsız, eğitimsiz biri ile evlenmişti..Bazı insanlar vardır; eğitim almadığı halde almış olanlardan daha bilgili ve anlayışlıdır, ne yazık ki onlardan da değildi.. Arkadaşım için sadece bir lise çocukluğuydu..

Evlendi, 1 yıl sonra çocuk sahibi oldu. Aynı yıl kaç kere şiddet gördü, kapılara atıldı. Ben hep bunları uzaktan duydum. Bu arada çocukluğundan beri üvey baba ile büyümüştü, yani kendi isteği ile direterek evlendiği için gidecek başka bir yeri de yoktu.. Evliliğinde şiddet devam edince galiba dayamadı ki bir gün beni aradı. 'sen haklıymışsın' dedi. Sonra bir yerde buluştuk, belki son 1,5 yılını konuşurken anlattı bana ama hiçbirini dinlemedim, ona baktım bir de kendime.. Sanki karşımda yılların kahrını çekmiş, 40-50 yaşlarında bir kadın oturuyordu, halbuki lise yıllarımız, gençlik çağımız beraber geçmişti, aynı yaşlardaydık ama çok yıpranmış, bakımsız kalmıştı..

O günden sonra evine geri dönmedi ve onu döven adamdan tek celsede boşandı, mahkeme çocuğu annesine verdi. Boşanınca ölen babasından kalan maaşı almaya devam etti. Ve bir emlakçıda sekreterlik yapmaya başladı. 1 yıl orada çalıştıktan sonra yeterince para biriktirerek, diğer yıl dershaneye gitti. Bir gün bana telefon edip ' ben ne okumalıyım' dedi. Ben de onu 2+2 ingilizce öğretmenliklerine yönlendirdim. 2 yıl örgün öğretim, 2 yıl açıköğretimden öğretmenlik okumak onun için daha kolay olacaktı.. Ve sınavlara hazırlandı, girdi. Gecelerce ders çalıştı, kimi zaman gecenin dördünde, beşinde ders anlattırmak için beni uykumdan etti :p Canım benimmm:) ve Anadolu Üniversitesini kazandı. Bu yıl 2. sınıfta ve hayatını çok değiştirdi. Yeniden doğmuş gibi oldu. Ben ve aynı dönem okuduğumuz yakın arkadaşlarımız ondan önce mezun olduk, çalışmaya başladık ama o çok zor yollardan geçerek okuluna tekrar döndü. İnşallah bu yılı da geçen yıl ki gibi başarı ile atlatır ve gelecek yıl mesleğine başlar..

Zararın neresinden dönerseniz kârdır, evet ama ya kaybettikleriniz? Nefes aldığımız sürece, kendi irademiz ile seçebileceğimiz her şeyi çok yönlü düşünelim, her hatanın bir geri dönüşü, telafisi olsa da kaybettiklerimiz de olacaktır.


Zararın Neresinden Dönersen Kardır

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver