29 Ekim 2010 Cuma

Olay Yeri İnceleme Nasıl Olunur?Bir meslek seçimine tam olarak karar vermeden önce, seçmek istediğim meslekleri teker teker araştırmıştım. İlk kazandığım Üniversiteyi kendi kararımla seçmeme rağmen daha sonra ideallerime uygun olmadığını düşünerek, yeniden üniversite sınavına girerek şansımı denemiştim.

Aklımın bir köşesinde hep polis olup, oradan da 'olay yeri inceleme uzmanlığına' geçiş yapmak vardı. Bu mesleği tercih edeceğimi düşününce, öncelikle meslekte çalışan kişilerle konuştum. Neler yapacağımı öğrendim. 'Her gün başı kopmuş, çürümüş cesetlerle bir araya geleceğim bir iş yapacağımı ve bunu herkesin kaldıramayacağını'  söylediler.

Emniyet Müdürlükleri internet sitelerini gezerek, meslek hakkında daha fazla bilgi topladım. Olay yeri inceleme uzmanları tarafından çekilen ve illerin Emniyet Müdürlüklerinin internet sitelerinde yayınlanan kim olduğu bilinmeyen  ceset fotoğraflarına baktım, uzun bir araştırmadan sonra bu mesleği yapamayacağıma karar verdim. Ailemde bu mesleği seçmemi istemiyordu..Çünkü, gerçekten çok zor bir meslek olduğu kanaatine varmıştım.

Araştırmalarımızdan sonra yakın bir arkadaşım, bunu kaldırabileceğini düşünerek, polislik mesleğini seçti ve mezun olup mesleğe başladıktan 2 yıl sonra, katıldığı kurslar bitince, olay yeri inceleme grubunda çalışmaya başladı. Zaman zaman kendisiyle görüştüğümüzde mesleğinden çok memnun olduğunu ama kolay bir meslek olmadığını dile getiriyor.

Olay Yeri İnceleme grubunda çalışmak için biyoloji ya da genetik mezunu olmanıza gerek yok, yalnız bölüm mezunları 'uzman' unvanını alıyor. Belirli aralıklarla belli illerde düzenlenen kurslara katılan polis memurları kursu başarı ile tamamladıkları zaman olay yeri inceleme görevlisi olarak mesleğe devam edebiliyorlar.

Olay Yeri İnceleme Nasıl Olunur?, Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur?, Olay Yeri İnceleme Kursu

1 yorum:

Adsız dedi ki...

olay yerı ınceleme ye katılmamız ıcın once polıs olmamızmı lazım ???

muhasebe programları - indir - ilan ver