6 Ekim 2010 Çarşamba

Okey Nasıl Oynanır?Okuduğum ilk üniversitede vize-final zamanlarına yakın tarihler dışında kalan zamanlarda genellikle üniversitenin kantinine gider okey oynardık. Aslında okey oynayanlar bana çok boş gelirdi, bir kaç taşın etrafında zaman öldürmek olarak algılıyordum. Arkadaş çevreminde etkisi ile az-çok öğrenmeye başlayınca karlı günlerde spor yapmak, kitap okumak yerine okey oynamaya başlamıştım. .

Okey oyunu da abartılmadığı sürece zihni geliştiren bir oyun. Ama kahvehanelerde yüzlerce kişinin bütün gün okey oynamasını da uzmanlar hastalık olarak değerlendiriyorlar.

Facebooktaki okey oyunu da eğlenceli bir hale gelmiş. Farklı odalardan seçim yaparak, tanımadığınız kişilerle okey oynayabiliyorsunuz. Yani okey oynamak için 3 kişinin yanınızda olmasına gerek yok.

Okey 4 kişi ile oynanan bir oyun. 1'den 13'e kadar giden 4 renkten 2'şer adet taşla oynanır. Oyunda 2 adet "sahte okey" taşı ile toplam 106 taş vardır. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki "ıstaka"ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü "okey"dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

Uzun zamandır oynamadığım için ben de bayağı acemi kalmışım. Ama sanal olarak oynamak daha eğlenceli oluyormuş..Okey Nasıl Oynanır?

1 yorum:

bir güzel çift dedi ki...

sanal da oyunlara takılmak güzel ve seninde yazdığın gibi okey i face den oynamak oldukça keyifli :)

muhasebe programları - indir - ilan ver