27 Ekim 2010 Çarşamba

Menekşe


Koçtaş'ın bahçe bölümünde pazar günü yeni gelen bir çom çiçek çeşidi vardır. Menekşelerde koli içerisinde uzak bir yerden gelmişti. Çiçeklerin arasında gezerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamamışım. Bir de hangi renk menekşeyi alsam diye uzun süre düşündüm. Hepsinin rengi o kadar güzeldi ki.. Sonunda menekşeden vazgeçip mix rose diye bilinen minik sahte güllerden aldım, ama çok güzel kokuyor.

Menekşe, çok su sevmeyen bir çiçek. Narin ve ilgi bekliyor.. İlgilenmediğiniz zaman küsüp,  çiçek açmıyor. Toprağına karıştırılacak bir miktar gübre, çiçeklerinin ve yapraklarının gürlenmesini sağlıyor. Menekşede çoğalma yapraklarının kesilip suya koyularak köklenmesini beklemek ile olabilir.
Menekşe çiçeği ışıklı ortamları seviyor ama doğrudan güneş ışığına maruz kalınca kurumaya başlıyor.

Bildiğim kadarı ile Menekşe, Creme Yvette, Creme de Violette, ve Parfait d'Amour  gibi likörlere tad vermek amacı ile de kullanılıyor. Alanyada balık yemeklerinin üstüne menekşe çiçeğini koyarak servis yapan restorantlar var, menekşe çiçeği balık yemeklerine tad vermesinin yanında Çiçekleri, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir.

'Bitki' deyip geçemeyelim, yaratılan her şeyin bilmediğimiz bir çok yönü var..


Menekşe, Menekşe Bakımı, Menekşe Nasıl Yetiştirilir?, Menekşe Nasıl Çoğaltılır?, Menekşe Nasıl Çiçek Açar?, Menekşe Nasıl Sulanır?, Menekşe Ne Zaman Çiçek Açar?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver