7 Ekim 2010 Perşembe

Güner Ümit Kızılbaş - Kızılbaş Nedir?

(Fotoğraf; İran'dan 19. yy'a ait temsili bir Ali çizimi.)

1995 yılında yayınlanan, Güner Ümit'in sunuculuğunu yaptığı Turnike yarışmasının bir bölümünde, hostes kız, hamile kılığına girmiştir, hostes kız bilinçsiz bir espiri yaparak, Ümit'e;  ''bu çocuk senden'' der. Güner Ümit, şaşırmış bir şekilde; ' aaaa ! benden mi ? ' diye sorar. Hostes kız, espiri yapmak amacı ile giriştiği lafa, kızgın bir ifade ile  ''yok babamdan'' deyince,  Güner Ümit  'Yoksa siz kızılbaş mısınız?'  diye sorar ve o gece binlerce kişi star tv etrafında toplanır ve Güner Ümit'i linç etmek ister. Ümit'in bu gaf,ı kariyerinin doruk noktasındayken bitişini sağlamıştır. Eğer bu olay olmasaydı, bugün tvlerde M. Ali Erbil'in yerinde Güner Ümit'i görebilirdik.

 Türkiye’de Sünnilik’ten sonra en fazla mensubu olan ikinci İslâmî inanışı Alevilik'tir.

Dört büyük Halifeden biri olan, Hz Ali (Ali Bin Ebu Talip) soyundan geldiği iddia edilen, Alevi kardeşlerimize de 'kızılbaş' denilmesi şöyle bir olay ile açıklanır;
 
Hendek savaşında aynı saflarda savaşan H.z Muhammed ve H.z Ali nin başından geçen bir olay sonucu Kızılbaşlık yayılmışıtır."Hz. Ali Hendek savaşın ortasında Hz. Muhammed e bakar ve Hz. Muhammed in Dişinin Kırıldığını, yere kan tükürdüğünü görür Hz. Ali savaşı bırakarak, Hz muhammed' in yanına gider ve Hz muhammed' in yere tükürdüğü kanı alır ve alnına sürer savaşa anlındaki kan ile devam eden, Hz.Ali' ye ve onun soyundan gelenlere, bu nedenle  'kızılbaş' denmiştir .

Güner Ümit Kızılbaş, Kızılbaş Nedir?, Kızılbaş Alevileri, Kızılbaş Ne Demek?

2 yorum:

Unknown dedi ki...

bazen insanlar gercekten hadsiz espriler yapabilio.

Guner Umit'i anlatinca aklima geldi. ben normalde kizil sacliyim, yazin koyu kahveye boyatmistim. zamanla tum boyalar gibi o da akti. o gunlerde bi arkadas " sende iyice kizilba$ olmussun" demisti. Alevilikle hic alakam olmadigi halde, tuhafima gitmisti. hic gulemedigim, cok aptaca ve dozu kacmis bir $aka olarak hatirlarim.

Neşetuana dedi ki...

KaLinka; bazen espiriyi hiç düşünmeden, saygısızca yapıyorlar galiba..

muhasebe programları - indir - ilan ver