8 Ekim 2010 Cuma

Fıstık EzmesiAntalyada Fıstık ezmesini çok lezzetli yapan yerler var. Yapılışı biraz zahmetli olduğu için ancak bayramlarda fıstık ezmesi yapmakla uğraşıyorum. Hazır almak istediğimde de Antalya Güllüoğlunu tercih ediyorum.

Fıstık ezmesinin bir de yufka ile yapılan tatlısı var. O da en güzel G.Antep'te yapılır. Diyarbakır ve Mardinde de çok lezzetli yapan tatlıcılar var. Oralarda tatlı fiyatları da daha ekonomik. Sahil şeritlerinde tatlı gıdalar çok tüketilmiyor..

Hakiki fıstık ezmesinin kilosu 60 TL ye satılıyor. Güllüoğlunun sitesine TIK TIK yaparak, 58 TL ye satın alabilirsiniz. Kargosu da ücretsiz. İnternet üzerinden tatlı alacaksanız, şimdilik  tavsiye edebileceğim tek yer Güllüoğlu.. Pastaneden bile aldığınız tatlılar bayat olabilir ama Güllüoğlu bayat tatlı göndermez..

Antep Fıstığı Ezmesinin Faydaları; Günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.Bak yaaa şimdi canım istedi, birisi yapsa da, gönderse de  yesek :)

Fıstık Ezmesi, Fıstık Ezmesi Tatlısı, Fıstık Ezmesi Satın Al, Fıstık Ezmesinin Faydaları

3 yorum:

aksilaz dedi ki...

Birisi yapıp gönderecekse bu sen olmalısın Neşe :)

Kahraman Maraş'tan özel olarak gelenleri var. Oradada çok kaliteli yapılıyor bu fıstık ezmesi. Cuma öncesi akla soktun. Çıkışta alacağım.

. dedi ki...

Ama ama haksızlık bu...

Mehtap dedi ki...

Harika görünüyor.olsa da yesek..:))

muhasebe programları - indir - ilan ver