21 Ekim 2010 Perşembe

Evlilikten Önce Düşünülmesi Gereken 11 Önemli NoktaEvlenmek üzeresiniz ya da kendinizi evlenmeye yeni hazır hissetmeye başladınız, hayatınızda biri var ama evlilik konusunda korkularınız, şüpheleriniz, acabalarınız varsa, arkanıza yaslanın ve aşağıda yazılanları dikkatle okuyun.

1 Evliliği aceleye getirmeyin
Evlilik, dizi filmlerdeki gibi pembe düş değildir İki bilinmeyenli bir denklem gibidir. Bünyesinde birtakım problemler olacaktır. Evliliğe hazır olmadan, evlenmeye kalkışmayın.

2 Deli gibi seviyorum
"Deli gibi sevmek" mutlu olmaya yetme,z Denklik de önemlidir. Sadece siz değil, aileniz de denk olmalı Kültür seviyenizde,n dinî inançlarınıza kadar her şeyiniz Birbirini "deli gibi severek" nikâh memurunun önüne koşan nice gençler, denk olmadıkları için üç gün sonra soluğu hakim karşısında almışlardır. Arabanızı da çok seversiniz ama benzin olmadan onu iterek ne kadar götürebilirsiniz?

3 Ailem beni anlamıyor
"Ailem beni anlamıyor" yerine onların da fikirlerine değer verin Bütün anne-babalar, çocuklarının mutlu olmasını ister Kesinlikle art niyet taşımazlar. Eğer itiraz ediyorlarsa mutlaka bir bildikleri vardır "Çünkü gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler His ve heves ise kördür, âkıbeti göremez" (Gerçi çocuklarının iyiliğini düşündüklerini sanarak kendi istedikleriyle evlendirmek isteyen aileler de vardır)

4 Önce kendinizi tanıyın
Nasıl birisiniz? Sinirli, sakin, kıskanç, bunun gibi hangi huylarınız var? Evleneceğiniz aday nasıl olmalı ki, onunla anlaşabilesiniz? Önce kendinizi tanıyın.

5 Adayınızı iyi tanıyın
Kendinizi tanıdıktan sonra da adayınızı iyi tanıyın Bunun için ailenizden yardım isteyin Çünkü yıllarca flört ettikleri halde evlendikten sonra "seni tanıyamamışım" diyenlerin sayıları hayli kabarıktır. 

6 Kendinizle barışık olun
Kendisiyle kavgalı olan, eşiyle de kavgalı olur. Şayet depresyondaysanız veya psikolojik başka bir rahatsızlığınız varsa tedavi olun. Tedavi olmadan asla evlenmeye yanaşmayın. Hem kendinizi hem de eşinizi bedbaht edersiniz.

7 Sakın yalan söylemeyin
Nikâh masasına kadar "evet", ondan sonra "her şey bitti" mantığıyla hareket etmeyin "Nasıl olsa ben ona dediğimi yaptırırım" veya "onu değiştiririm" düşüncesiyle kendinizi kandırmayın. Çünkü sonradan hiçbir şeyi değiştiremezsiniz

8 Olgunlaşın
Evlilikte olgunluk çok önemlidir Çocuk tabiatlı, en küçük şeyde küsen, alıngan, şımarık ve bir ailenin sıkıntısını göğüslemekten aciz insanlar, eşlerini mutlu edemedikleri gibi kendileri de mutlu olmazlar

9 Maddiyata dikkat!
Aşırı derece maddiyata önem veren adaylardan uzak duru.n Çünkü madde mutluluk değil, mutluluğa basamaktır.

10 Fazla beklentide olmayın
Evlilikten çok şey bekleyenler, mutsuz olurlar Evlilik güzel şey! Fakat o güzelliğe ulaşmak emek ister, alın teri ve çaba ister. Bunu bilerek ve evlilikten olağanüstü mutluluk beklemeyerek evlenenler, daha çok mutlu olurlar.

11 Hayalperest olmayın
Realist davranın Hayal ülkesinin bulutlarında gezenler, dünya gerçekleriyle yüzleşemezler İlk gerçekle karşılaştıklarında kafalarını sert kayaya çarparlar.

Yukarıdaki önemli noktalarda da belirtildiği gibi evlenmeden önce kendinizi tam olarak tanımlayabilmeniz gerekiyor. Kendini tanıyan insan, başkalarını da çözebilir. Bir insanı arkadaş ya da eş olarak seçerken, sizin yaşam tarzınıza uyan-uymayan hareketlerini iyi bir şekilde tahlil etmelisiniz. Hiç bir zaman karşınızdakinin hareketlerini 'ilerde değişir-değişirim' düşüncesiyle değerlendirmeyin, insan elbette ki değişken bir varlıktır ama bu değişim istediğiniz yönde olmayabilir. 


Evliliklerde, aileler de önemlidir. Aileler kültür bakımından birbirine yakın değilse, kız ve erkek için; çatışmalı ve uyumu sağlanamamış bir evlilik olacaktır. Taraflardan birinin -özellikle erkek- eşini koruyamaması durumunda, kültürel farklılıklardan kaynaklanan sorunlar büyüyecektir.


Evlilik 2 insan arasındadır.Taraflardan birisi evlilik birliğine başkalarının düşünceleriyle yaklaşırsa, mutluluğu tehlikeye girer. Aileler hiç bir zaman karı-koca arasında geçen sorunlara müdahâle etmemelidirler..


Evli olmadığım halde durumu kısaca, güzel bir şekilde özetlediğime inanıyorum. :p Evli olanlar konu hakkında daha somut bilgiler aktarabilirler ise, yorum yapmalarını rica ederim.

Evlilikten Önce Düşünülmesi Gereken 11 Önemli Nokta, Evlilikten Önce Düşünülmesi Gerekenler

3 yorum:

ruhum dedi ki...

Bence evlilikte aile yapısı, kültür çok ama çok önemli..karşımızdaki kişiyi olduğu gibi kabullenmemiz önemli,asla ve de asla ben bu insanı değiştirirm diye düşünmemeliyiz..ve; birey olmak önemli, 'biz' olacağız, ama biz olurken eşler birbirinin hayatına müdahale sınırlarını bilmeli, herkesin kendine özel (tabiki aşırıya kaçmayacak şekilde)ufak ta olsa zamanı olmalı, yani anlayış tabi ki..güven çok önemli(6 yıldır şükürler olsun güzel devam eden evlilik tecrübemle nacizane fikrimi belirttim)

YETENEK-SİZİN dedi ki...

karşılıklı anlayış olursa herşey olur gider...

Swotpisces dedi ki...

Tam da bir karar vermem gereken bir ana denk geldi, bu yazı. Paylaşım için teşekkürler. :)

muhasebe programları - indir - ilan ver