8 Ekim 2010 Cuma

Erbil Nerenin Başkenti

(Erbil)

Haberlerde izlemişsinizdir;  Erbil'de Türk girişimciler çoğalmaya başlamış, gelişmiş bir teknoloji olmadığı için hayat ucuz ve kdv oranları Türkiyedeki gibi yüksek değil.

Erbil, Aşağı ve Yukarı zab suları arasında kurulmuş bir şehirdir. Musul, Altınköprü, Bağdat-Basra yollarının kavşak noktasında bulunur.

Bugün Aşağı Erbil harabe haliea gelmiş ve kullanılmamaktadır. Yukarı Erbil bölgesi halkı çoğunlukla kürt ve türkmenlerden oluşmaktadır. 1991 yılından itibaren kürt nüfus Erbil'e hâkim olmuştur.

Bölgedeki hastanede doktor bulunmuyor, hastaneleri hiç bir cihaza sahip değil. Erbillilerin ve Erbilde yaşayan türk işadamları Erbil'in çok güvenli bir yer olduğunu belirtiyorlar. Şehirde lüks oteller bulunmuyor,gıdalarımız oldukça farklı. Peyni ve süt bulunmuyor.

Irak'ın kuzeyinde Irak'a ait bir şehir olmasına rağmen, ayrı olarak Kürdistan Bölgesel Yönetim şehri olarak kabul edilmektedir. Ancak bölge resmi olarak bu isimle kabul edilmemiştir.

Erbil kuruluşu 1970 yıllarına dayanır. Saddam Hüseyin ve Mesut Barzani bir anlaşma yapar ve Erbl'i kurar. Kurulan devlet Irak tarafından yönetilecek, ama devletin resmi dili kürtçe olacaktı, bunun yanın sıra 2. resmi dil arapça olarak kabul edilecekti. Irak-İran savaşları sırasında bu bölgenin yönetimi kürtlerin elinden çıkınca Barzani, Saddam Hüseyin'e karşı çıkarak, kürt halkı ile beraber İran ile ittifak kurmuştu. Saddam Hüseyin kürtleri soykırım ile yok etmeye başlayınca, Birinci Körfez savaşından itibaren onbinlerce kürt, Türkiyeye sığındı. Türkiye tarafından kurulan kamplarda Kürt mültecilere sağlık, barınma ve giyim yardımları yapıldı.

Erbil'in nüfüssu 1 milyonun üzerinde..300 bini Türkmen, 700 bini memur, 17-18 yaşına giren çocuklar asker ya da bakanlık ve askeri teşkilatlarda memur.. Devlet kurumlarında kılık kıyafet uyumu yok, herkes istediği şekilde giyinebiliyor, erkekler resmi dairelerde istedikleri şekilde sakal bırakabiliyorlar..


Erbil Nerenin Başkenti, Erbil Nerede, Erbil Neresi, Erbil Nüfusu, Erbil Hakkında Bilgi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver