14 Ekim 2010 Perşembe

At Sütü - At Eti Yenir mi?

(Fotoğraf; İlkel şartlarla at sütü sağımı)

Kımız içeceğinden farklı olan at sütü hamdır ve içerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmamaktadır.
Kımız, Orta Asya Türk toplulukları tarafından en çok tercih edilen içeceklerden biriydi.

At sütü, kolestorolü düşürür, yorgunluğu giderir ve vücudu dirençli kılar. Eski çağlarda savaşlarda yaralananlara hekimler at sütü içirirlerdi, at sütü içerisinde barındırdığı vitamin nedeni ile yaraların çabuk iyleşmesini sağlardı.

Bugün Kırgızistan, Moğolistan, Kazakistan, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde at sütü profesyonel çiftliklerde sağılmaktadır.

At sütü ayrıca bazı kozmetik ve kimya ürünlerinde, özellikle sabun ve şampuanlarda kullanılmaktadır. At sütünden yapılan kımız içeceği orta doğunun vazgeçilmez içeceklerindendir.

Gelilim at eti ve sütünün dinde bahsediliş şekline.. İslam dininde; at etinin yenilmesinin haram olduğu Kuran-ı kerimde bir ayette geçmemektedir.

"Câbir'den şöyle rivâyet edilir. Resulullah (s.a.s.) Hayber gazasında eşek etini yasak etti, at etini yemeye izin verdi" (Buhâri, Zebâih, 28; Mey'azi, 38, Nikâh, 21; Müslim, Nikâh, 30; Sayd, 23, 25, 30, 37). Bu hadis-i şerifi ölçü alan Ebû Yûsuf, İmam Muhammed gibi Hanefi imamlar, Ahmed b. Hanbel ve İslâm hukukçularının çoğunluğu at etini helâl kabul ederken; Ebû Hanife, tenzihen mekruh (helâle yakın mekruh) hükmünü vermiştir.

İmam Mâlik ise, "Resulullah at, katır, eşek etini ve azı dişi bulunan her yırtıcı hayvanın etini yasak etti " (Ahmed b. Hanbel, I, 147, 244, 289; IV, 89, 90, 127) hadisini esas alarak at etini haram saymıştır.

Şahsi fikrim; Hadislere göre ve dini bilgilere göre, geviş getirmeyen hayvanların etini yemek haram'dır. Ancak at eti yenilmesi haram'a yakın mekruh olarak tanımlanabilir. At etinin yenilmesi yasağının sebebi, soyunun tükenmesi düşüncesidir. Çünkü at bir binek aracıdır. Eskiden günümüzdeki gibi arabalar yoktu, günlük hayatta ve savaşlarda araç olarak at kullanılıyordu. Etinin haram olarak belirtilmesinden sonra at soyu korunmuştur.

Yeryüzünde beslenme açısından bu kadar çok kaynak varken, binek hayvanlarını ve güçlü hayvanların etini yemek doğru değildir. Koyun, kuzu ve keçi, tavuk, ördek, kaz, hindi.. etleri mide sağlığımızı koruyacak ve yenilmesi helal kılınmış hayvanlardır.

At Sütünün Faydaları, Kımız, At Eti Yenir mi?, At Eti Neden Yenmez?, At Eti Haram mı?, At Eti Helal mi?

1 yorum:

whiterose dedi ki...

valla bence de yemeyelim sadece binelim ..

muhasebe programları - indir - ilan ver