8 Ekim 2010 Cuma

Antalya Altın Portakal Film Festivali 2010Festival 11 Ekim Pazartesi günü başlayacak. Antalya'nın ilçelerinde çoktan başladı bile..

Bal filminin başarılı  ekibi festivale katılmayacakmış,  ben de katılmayacağım. Bu onların çok da umurlarında değil biliyorum ama gördüğüm herkese de katılmamaları gerektiğini söylüyorum.

Antalya Belediye Başkanımız Mustafa Akaydın da garip bir açıklama yapmış, onu da hayretle dinledim, hayretle dedim ama söyledikleri de beni hiç şaşırtmadı. Sanatı da siyasete alet etmeleri hoş değil tabii ki.

Festivali düzenleyen ALSAV yetkilileri;  ''Bu kapsamda davet edilen konukların dili, dini, rengi, etnik kimliği hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Bu kimlik özelliklerinin en tepesine konan üst kimlik sanatçı olmasıdır." diye açıklama yapmışlar. Üzgünüm ama katilleri savunan insanları sanatçı olarak görmemek ve onlarla aynı ortamda bulunmamak da bizim göstereceğimiz tabii ve insani hakkımızdır.

Bu festivalde bizlerde yokuz!Konudan bihaber olanlar için, Bal Filmi Ekibinin duyurusu aşağıda. Okumadan festivale katılım yapmayalım lütfen..

06 Ekim 2010 tarihli ”Bizim için üst kimlik sanatçıdır” başlıklı açıklamanızı hayretle okuduk. 1992-1996 yılları arasında Bosna’da yaşanan olaylar uluslararası mahkemeler tarafından soykırım ve insanlık suçu olarak tanımlanmış ve bu suçlara bulaşanlar yargılanıp mahkum edilmişlerdir. Sayıları yüzbinlerle ifade edilen Bosna’lı sivilleri sadece inançları ve Boşnak oldukları için katledenleri, onbinlerce kadına çoluk çocuk tecavüz edenleri canlı tanıklar ve hala açılan toplu mezarlar ortadayken savunan bir “sanatçının” Aksav yönetimi tarafından himaye edilmesi bizim vicdanımızı acıtmaktadır. Biz burada hiç kimseyi etnik kökeninden ya da inancından dolayı eleştirmiyoruz. İnsanlığa karşı işlenmiş bir suça sözle de olsa katkı sağlayarak soykırımı ve tecavüzü meşrulaştıran bir zihniyetin savunulmasına karşı çıkıyoruz. Savaşa ve savaş suçlarına karşı bizleri birleştirecek tek kriter tek kimlik insan olmaktır. Sanatçı insanlığından ayrılamaz.

Bu gerekçeler doğrultusunda Antalya Altın Portakal Film Festivali programında 11 Ekim 2010 Pazartesi günü saat 12:00’de yapılacak Bal filmi festival galası da dahil festivaldeki hiç bir etkinliğe üzülerek katılmayacağımızı bildiriyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz...

Antalya Altın Portakal Film Festivali 2010, Bal Filmi Antalya Altın Portakal Film Festivaline Katılmayacak, Bal Filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali Duyurusu, Antalya Altın Portakal Film Festivali Tarihi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver