13 Eylül 2010 Pazartesi

Ve Türkiye Kararını Verdi - Kemal Kılıçdaroğlu Oy KullanamadıÇok konuşuldu, tartışıldı, hatta 'demokrasi' dışına çıkılarak, fikirlerinize ters görüşler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldunuz, belki de yakın çevrenizdeki arkadaşlarınızla tartışmalara girdiniz.. Şöyle oldu böyle oldu veee sonunda bitti...

Referandum sonucu daha önce de belirttiğim gibi 'evet' olarak çıktı. Yani süpriz bir sonuç değildi. Halk, son sözünü söyledi. Konu ile ilgili, söylemek istediğim birkaç cümle var.


Referandum tartışmaları başladığı günden beri maddeleri araştırdıktan sonra 'evet' olarak oy kullanacağımı- kullanacağını belirttiği (m) için çeşitli tehtitler alan yada 'sizi artık takip etmeyeceğim' diye yorum yapan izleyici kitlesine sahip olmak açıkçası beni çok şaşırttı. Demokrasiden, özgür düşünceden bahseden bir kitlenin böyle bir hareketi çok komik doğrusu, gerek başka yerlerde gerekse bana yapılan yorumlarda bu düşüncede 'eğitimsiz' yada 'aldığı eğitimin hakkını verememiş' insanların olduğunu görmek üzücü.. Eğitim, insanın okuduğu okulların çokluğu-azlığı ile ölçülemez, ahlak, terbiye insanın öncelikli eğitimidir.

Bana da birçok kişinin düşüncesi-yazdıkları doğru gelmedi ancak hepsine belirli bir sınır ve saygı ile yaklaşmasını bildim, çirkin yorumlar yapmadım yada 'sizi artık takip etmeyeceğim' gibi komik ifadelerde bulunmadım, toplumun koyun gibi aynı düşünceler içerisinde bulunması bizi ancak geriye götürür.

Çıkan sonucu hâlâ hazmedemeyerek,  'Aziz Nesin 'in Türk milletinin %60 ı aptaldır' lafını kullananlara da birkaç kelime yazmadan olmaz.. Sormak isterim, Aziz Nesin' in kaç kitabını okudunuz? Onun  hakkında ne biliyorsunuz?

Mustafa Kemal Atatürk,  Onuncu Yıl Nutkunda;  " Türk Milleti Zekidir" demiştir. Başka söze gerek yok sanırım?

O halde, Aziz Nesin'in bu cümlesini kullananlar, kendi aptallıklarını belirtiyorlar diyebilir miyiz?. Böyle söyleyince güzel bir ifade oluyor mu?

Referandumun diğer önemli ve trajikomik başlıkları:

Devlet Bahçelinin kendi memleketi olan Osmaniyede bile 'evet' oylarının fazla olması.
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun oy kullanmaması.
Başbakanımızın memleketi Rize de 'evet' oylarının çok olması.
Doğunun en güzel illerinden biri olan Diyarbakır ilimizde % 94.06 oranında 'evet' oyunun çıkması.
Sahil şeridinde bulunan illerden 'hayır' oyu kullananların çoğunlukta olması.
Doğunun en güzel illerinden biri olan Şanlıurfada 'evet' oranının %94.40 oranında olması.12 Eylülde yaşananlara yargı yolu açıldı. Şu an birçok kişinin gözü Kenan Evren'in üzerinde..Kaç yaşında olursa olsun cezasını çekmeden ölmesini istemiyoruz..Bilindiği gibi Evren, yargı yolunun açılması halinde ne yapacağını aylar öncesinde yakınlarına böyle anlatmıştı:


"Ben böyle bir durumu kabul edemem. Tabancamdaki kurşunlardan biri, her şeyi bitirmeye yeter. Sadece bir kurşun! Bumm! Ben, kendi işimi kendim hallederim. Onlara beni yargılama zevkini tattırmam! Hepimizin hakkındaki hükmü tarih verir!."

Umarız cezası bir kurşunla bitmez, çünkü tarih kitaplarında yargılanma sürecenin yer almasını istiyoruz!

Bundan sonrası için umarız yapılan herşey bizler ve gelecek nesil için hayırlı olur. Her zaman önünde-sonunda olduğu gibi DEMOKRASİ KAZANDI.

Neşe Tuana
muhasebe programları - indir - ilan ver