28 Eylül 2010 Salı

Van Kedisi


Tenefüste başımı masaya koymuş oturuyordum. Diğer arkadaşlarım kendi aralarında konuşuyorlar. 'Bir afacan  elinde minik bir çuval, okulda ordan oraya sürüklüyor.' dediler.

İlk derse girdiğim sınıfta, Masanın altında beyaz kuyruklu birşey gördüm. Biraz yaklaşınca tavşan sandım. Üzerindeki örtüyü kaldırınca, minik kediyi gördüm. Haylaz ve tatlı bir öğrencim, hayvancığazı çuvalın içine hapsetmiş, kimse görmesin diye de tenefüste elinde gezdiriyormuş, çuvalı merak edip açmayanlara da hayret ettim. Kediye kantinden süt aldık, masa üstüne oturttuk. Öğrencime ceza olarak, 'ingilizce olarak, kedinin özelliklerini bize anlat' dedik. Öğrenci, kediyi anlatmaya başlayınca, kedi birden çocuğun üstüne fırladı, çocuklar panik oldu. Tabii ben de..Meğer öğrencimizin üstünde arı varmış, ona fırlamış. Arıyı  patileriyle sıkıp yere atmış.

Öğrencinin ailesine telefon ederek, okula çağırıp kendilerini uyardık..

Van kedileri, insanlara yakınlıkları ile biliniyor. Nesli bozulmamış tek kedi ırkı olarak anılıyorlar. Hani evde bir ördek beslemesem kediyi de almak isterim ama kedi tüyleri beni çok rahatsız ediyor. Bakımı ve temizliği zor oluyor. Ama çok sevimli hayvanlar..

Van Kedisinin Özellikleri

Van Kedisi'nin postu kalın, tüyleri normal uzunluktadır. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Kışın yeniden eski rengini ve beyaz bir kar topu halini alır. Bu uzun kuyruklarına sahip olmakta bazen zorlanabilirler; öyle ki, başlarını kollarının üzerine koyup, kuyruklarını altlarına alırlar. Van kedileri, diğer türlere oranla biraz daha iricedir. Erkeklerde vücut ağırlığı ortalama 3,5kg, iken dişilerde 2.8kg. olur. Vücutları uzun ve kaslı bir yapıda ve kemikleri iridir.


Van kedilerinde, yeni doğan yavruların gözleri grimsi renktedir. Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar ve 40 gün sonra da göz renkleri netleşir.

Van Kedisi

2 yorum:

Newbahar dedi ki...

Oy oy oyyyy...

Ben olsam kediyi hemen alırdım. Geçen yıllarda o kadar Van a gittim bir türlü kedi getiremedim. Uçağa almıyorlarmış.

Çok sevimli maaşallah:)

Unknown dedi ki...

Allahım ne kadar şeker birşeymiş bu böyleeeee...

muhasebe programları - indir - ilan ver