24 Eylül 2010 Cuma

Tek Tip Askerlikte Son Durum


Göreve geldiği ilk günden beri tek tip askerlik uygulamasını gündem konuları arasında tutan Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner yeniden tek tip askerlik tipi tartışmalarını başlattı.

Buna göre, eğitim seviyesine bakılmaksızın askerlik çağına gelmiş bütün gençler eşit süre askerlik yapacaklar. Tasarının desteklediğim ve desteklemediğim yönleri var..

Üniversite mezunları için askerlik döneminin 9 ay olması demek, askerlik bitiminde iş bulma, yerleşme sıkıntısı yaşamak kısacası 'hayata geç başlamak' demek.. Zaten 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, bunun yanında y. lisans, doktora yapanlar için 4 yıl daha eklersek, eğitim hayatı bütün bir ömrü kapsıyor neredeyse..

Açıköğretim üniversitelerini sırf askerliği kısa dönem yapmak için bitiren insanlar bile varken, tek tip askerlik döneminin gelmesiyle bir kaos ortamı oluşacakmış gibi görünüyor..

Öte yandan, eğitimli-eğitimsiz herkesin eşit süre ile askerlik yapacak olması da iyi. Çünkü maddi imkan yetersizliğinden okuyamamış insanlar da var.Bu bakımdan eşitlik sağlanabilir. (Sanki herşeyde eşitliğe sahip bir toplumuz)

'hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?' Eğitim almış insanların sosyal hayatta elbette bir farkı olmalı..

Tek tip, çoklu tip ne olur bilmiyorum ama uzun bir dönem silah eğitimi ve savaş eğitimi almamış gençleri mayınlı arazilere ve terör çatışmalarına sokmamaları gerekiyor. 1984-2010 yılları arası terör nedeni ile  6 bin 654 şehit vermişiz. Resmi olmayan bir rakama gör,e 2 bini sadece mayın ve terör çatışmalarından dolayı şehit edildi. Eğer savaş eğitimi almış, silah kullanmayı bilen profesyonel askerlik uygulaması olsaydı, durum çok daha farklı olabilirdi. 3-5 aylık askerlerin çatışmalara sokulması ne derece mantıklı bilinmez,? (!)

Tek tip askerlik 1 Ekim 2010' da meclis gündeminde ele alınacak, üniversite mezunu gençler duruma internet ortamından tepki vermeye başlamışlar bile. Bakalım sonuç nasıl olacak?

Neşe Tuana

6 yorum:

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

Normal askerlik yaşı 20.

20 yaşında bir çocuk askere gider askerden döndükten sonra hayatını kurar evlenir, çoluk çocuk filan...

Üniversite mezunu biri hadi iş buldum, hadi para biriktirdim, hadi sözlendim derken ortalama 25 yaşında kurulu düzenini bırakır askere gider.

Yani bir taraf bittikten sonra hayatını kurar, diğer taraf kurulu hayatına geri döner askerliğini bitirdikten sonra.

Hekesi aynı süre askerlik yaptırmak bunun farkında olmamaktır.

Adsız dedi ki...

İyi tamam ama okuyamayanda var parası olmayıpta ve şu da bir gerçek siz üniversite okuduğunuz için her şeyde lise mezunlarından üstünsünüz. Daha fazla miktardaki maaşla çalışıyorsunuz. Bu sizin seçiminiz.askerliği tüm bunların içine katmanız çok yanlış olur.Okulu sadece kendiniz için ,daha iyi bir hayat yaşamak için okuyorsunuz.siz diyorsunuz ki 25 yaşında askere gidiyoruz kurulu düzenimizi bırakıp, lise mezunları da hayatını düzene sokmak için senelerini harcıyor.emin olun bir çoğu 25 yaşında bile hayatını bir düzene sokamıyor.çünkü iyi bir maaşı olan işte çalışmıyor.bir çoğu sizin aldığınız ücretin yarısını alamıyor.herkes askerlikte benim için eşittir.Askerlik ortak bir görevdir.bu yüzden herkes ortak düzende olmalıdır.Ben çok iyi biliyorum ki kimsesi olmayıp annesi yapayalnız parasız çocuğunun yolunu gözlerken asker bu kötü şartlarda annesini bırakıp askere gidiyor.Asıl bu tür mağdur olan insanlara iyileştirme yapılması gerekiyor.Kimse kendini kandırmasın emin olun şuan askerlik nedeniyle 7 aydır bitmiş durumdayım.çalışmam gerekiyor ama askerliğimin yakın olması nedeniyle hiçbir iş yerine alınmıyorum.ve ödemem gereken bir sürü borcum var.ne olacak yani şimdi sırf lise mezunuyum diye bu şartlarda 15 ay yapacağım.Ama hiçbir sıkıntısı olmayan bir kişi üniversite okuduğu için 5 ay mı yapacak askerliği nerde kaldı adalet bu 15 ayda borçlarıma faiz üstüne faiz binecek.Sonra ne olacak peki siz düşünün gerisini…….Hepimiz vatan evladıyız hepimiz biriz hepimiz eşitiz.

Neşetuana dedi ki...

KabaKulak; ben de öyle düşünüyorum, yalnız madalyonun diğer yüzü de var ki onu da 'Adsız' güzel bir şekilde anlatmış.

Adsız; Yani herkes aslında çok haklı, anlaşılan başka bir çözümün olması gerekiyor. Veya üniversite mezunu olmayanlara uzundönem askerlik yaptırıyorlarsa aylık maaş verilmeli..gibi çözümler üretilmeli.

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

şimdi olayı "bana mı okudunuz"'a hiç getirmeyelim. Hele parası yok okuyamamış kesinlikle zırt. Apartmanların kalorifer kazanlarına bakarak, sınıf arkadaşlarının eğlendiği yerlerde onların tuvaletlerini temizleyerek öğrenciliğini tamamlamış adamlar tanırım ki birini çok iyi tanırım. Parayı bahane etmek yok...

Ben isterim ki herkes 45 gün yapsın. Hatta 3 gün yapsın hatta bi imza atsın gelsin. Ancak yok ben 15 ay yapıyorum onlarda yapsın demek saçmalık. İlla uzlaşı olacaksa neden uzununda olsun kısasında buluşalım dimi?. Ben lise mezunuyum diye mi 15 ay yapacam sorusunun cevabı o halde evet olur.

Ha hangi üniversite mezunu zırt diyince süpersonik maaşlı işlerde çalışıyor onu da bilmek isterim. Bah bunu yurtiçinde yurtdışında çalışmış üniversite mezunu olmuş ama cep telefoncuya iş başvurusu yapmış biri soruyor. Ona göre...

Adsız dedi ki...

bence askerlık herkes ıcın esıt olmalı gorusundeyım ben su an 10 aylık askerım ve bu yasanın boyle olmasına da gelmeden karsıydım. okuyan adam kendısıne okumus dıgerlerıne ne faydası var. Okuyanlarında okumayanlardan farkı yok dıyolarkı turkıyede hangı konuda esıtlık var bundada olsun be okumus adamlar sıze soruyorum bır yerden baslaması sart deılmı hep aynı duzen gıderse zaten esıtlık olmaz degısmesı lazım bu sıstemın artık okuyo ısen kendın ıcın okudun bana hıcbır faydan yok bu yuzden esıt olsun ayrıyeten kısa donemm askerlık yapanların hıc bırı uzun donem yapanlar gıbı egıtım gormuyor aynı egıtımı alsınlarda gorsunler askerlıgı ısın kolayına kacmanın yolundasınız hepiniz.

Adsız dedi ki...

buda herzamankı gıbı oy toplamak ıcınse neden hep mehmetcık kullanılıyor yazık degılmı bunca aılenın umutlkarını kırıyosunuz bır var bır yok neymıs sımdıde tektıp cıkarsa askerdekılerı etkılemeyecek bunlar ınsan degılmı bunasıl adaklet hanı esıtlık

muhasebe programları - indir - ilan ver