28 Eylül 2010 Salı

Tek Tip Askerlik 2010 - Tek Tip Askerlikte Son DurumTek tip askerlikle ilgili daha önce bir konu yazmıştım. Onunla ilgili bir çok mail geldi. Çoğu kişi konu altına yorum yapmak yerine, fikirlerini özel olarak paylaşmak istemiş. Aslında yorum olarak yapılması daha güzel olurdu, farklı görüşler okunabilirdi.

Anladığım kadarı ile, okuyan kesim tek tip askerliği hiç bir şekilde kabul etmiyor. Üniversite mezunu olmayanlar da durumu 'eşitlik olacak' diye karşılıyor. Kim haklı?

Şahsi fikir olarak; iki tarafta haklı..iki tarafta haksız.. Çok yönlü düşünürsek her ikisine de hak verebiliriz.

Savunma Bakanı:  Tek tip askerlik konusunda TSK çalışmasını tamamalanmış, bakanlardan görüş alınacak ve bugün son karar verilecek. İnşallah kimseyi mağdur etmeyecek, toplumda sınıflandırma yapmayacak bir sonuza varılır..

Edit: Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlikle ilgili Genelkurmay tarafından yapılan teknik çalışmaların tamamlanıp Başbakanlığa iletildiğini belirterek, ''Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde'' dedi.

Tek Tip Askerlikte Son Durum Nedir?

2 yorum:

bozbek dedi ki...

Erkek değilim askerlik yapmaktan da , kaybettirdiklerinden de kazandırdıklarından da pek anlamam. Ame genel olarak bir görüşüm var ki, ünüversiteli ya da üniversitesiz hayatının baharında tam iş yada düzen kuracak gençleri alıp 15 ay boyunca hayattan izole etmek çok yanlış. Bunun başka bir yolu olmalı. Mesela askerlik meslek olarak yapılmalı ve her türk vatandaşı kısa bir süre için de bir takım eğitimler almak için askere gitmeli.

Askerliğin vatani bir görev olduğunu ve her Türk Erkeğinin bu görevi yerine getirmekle sorumlu olduğunu düşünürsek de bu görevin ifası sırasında Ünivesite mezunu, lise mezunu diye ayırım olmamalı bence. Kanunlar üniversite mezunları için ayrı, lise ve dengi okul mezunları için ayrı mı işliyor da , iş askerliğe gelince sosyal statü , eğitim , bilgi vs denilip de insanlar fişlenip ayrımcılık yapılıyor.
Kanun önünde herkesin eşit olduğu gibi, vatan borcunu yerine getirmede de herkes eşit olmalı ...

Teknojest dedi ki...

Evet.Erkeklerin tam iş güç kuracakları hayatın en güzel çağı olan o dönemde askare gitmek gerçekten çok zor.Hele 15 ay gerçekten çok uzun bir süre.5 ay yapmama rağmen geldiğmde çok şey değişmişti ve üni okuduğumdan bile şüphe etmeye başlamıştım :)Şakası bir yana tek tip ile eşitlik getirmeye çalışıyolar ama peki sınırda (Hakkari, Şırnak )nöbet tutup da 12 ay dağın başında bir karakolda,imkanların sınırlı olduğu bir ortamda ÇARŞI izni kullanmadan askerlik yapanla batı da çarşı iznini kullanan askerin durumu ne olacak???

muhasebe programları - indir - ilan ver