16 Eylül 2010 Perşembe

Sakız Çiğnerken Burun Kaşıntısı - Sakız Çiğnerken Burun Neden Kaşınır?Sizler de oluyor mu? Sakız çiğnemeye başladıktan yaklaşık olarak 10 dakika sonra burun kaşıntısı çoğu insanda oluyor. Buna rağmen hiç bir kaynakta bu olayın sebebi belirtilmiyor. Şimdi o sebebi bulmamız lazım.

Küçük bir sakızda tam 26 adet katkı maddesi bulunuyor. Eğer sakız çiğnerken burnunuz kaşıyorsa sakızın içerisinde bulunan katkı maddeleri sizde alerjik reaksiyona sebep oluyor demektir. Özellikle 'sakız mayası' alerjiye sebep olmaktadır.

Alerjinin dışında sakız çiğnerken burnun kaşınmasının diğer nedeni; çenenin sürekli oynamasından dolayı burun içi kıllarının birbirine sürtünerek, gıdıklayıcı etki ile  kaşınmaya neden olmasıdır. Sürekli çiğnemeye başladığınız anda kaşıntı hızlanacak ve artacaktır. Bu konunun çözümü için, bir hekime danışmadan burun kıllarını kesen insanlar olmuş, eğer bu yazıyı her hangi birşekilde okuduysanız şu notu da aklınıza yazın lütfen : burun kıllarını kesmek sağlıklı bir yöntem değildir, Burun kılları filitreleme ve ısı yayma ve korumayı sağlarlar.

Kaşıntı başladı anda sakız çiğnemeyi bırakarak, 1 bardak suyu 3' er saniye aralıkla yudum yudum içerseniz, kaşıntıyı durduruyor..


Bu konuyu da okumanız da fayda var : Burun Kaşıntısının Nedenleri

Neşe Tuana

1 yorum:

Acemi hamarat dedi ki...

Benim sakız çiğnediğimi düşününce kaşınmaya başladı ve hala kaşınıyor =)

muhasebe programları - indir - ilan ver