6 Eylül 2010 Pazartesi

Referanduma Neden HayırReferandumda hayır var EVET.. Böyle bakıldığı zaman, cümleler  algıladıklarımızdan ve anlamak istediklerimizden ibaret değil mi?

Referanduma sayılı günler kaldı, konu hakkında karar aşamasında olan insanlar da var. Bu nedenle hoş olmayan kampanyalar da sürdürülüyor. En basiti facebook ortamında dolaşan bir video..Videoda açık bir kız var, yaptığı telefon konuşmasında referandumda oy kullanmayacağını söyleyerek, 1 oydan ne olacak diyor, ortalama 3 saniye sonra kızı iyi saatte olsunlar alıp her tarafı çarşaflı bayanlarla dolu olan bir yere bırakıyor. Hanım kızımız birden çarşaf giyiyiyor, akabinde devam eden kısa filmde, halka seslenilere : 'Eğer böyle olmasını istemiyorsan, sen de hayır de' diye vurgulama yapılıyor. Cidden buna inanacak-inanan  insanlar var mı? Referandum maddelerine verilen oyların bile siyasileştirilmeye çalışılması çok kötü.. Ben o tür videoları izlerken gülüyorum açıkçası.

Bir de halk içerisinde de ciddi seviyelerde geçimsizlik var, 'sen hayır dedin ben evet dedim. Sen böyle düşünüyorsan senle işim olmaz, bence yanlış düşünüyorsun' gibi kelimeleri duymak sıkıyor insanı. Toplum farklı olanları kabul etmek yerine eleştirme yoluna gidiyor. Kimimiz bunları mantıkla kabulleniyoruz kimimiz kabullenmeyerek karşı çıkıyoruz, gerektiğinde kavga ediyoruz.

Sanatçılardan 'Evet oyu vereceğim' diye açıklama yapanları da dışlamaya başladık, başta Sinan Çetin.. Bir insan net kararını belirtiyorsa demek ki inanmış ikna olmuş demektir, gidipte onu bu düşüncesinden dolayı yargılamak anlamsızdır, eğitimsiz (eğitimden kastım mezun olduğunuz okullar değil!) insanların yapacağı hareketlerdendir.

                     
                                                        (Bu video İzlenmeli)

Hayır diyecek bir sebep - bana göre- olmadığı için, Referandumda vereceğim yanıtı açıklamıştım. Sizlerde varsa blog sitelerinizde veya farklı platformlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Kararınızın nedenlerini açıklayarak, karar aşamasında olan insanlara yardımcı olabilirsiniz. Ben bu konuda çok mail aldım, olumlu olanlar çoğunluktaydı, bilhassa bizden önceki nesil konu hakkında daha fazla bilgili, yaşayarak gördükleri için herşeyin doğrusunu bizlerden daha iyi biliyorlar..

KONU İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIM:

REFERNADUMA NEDEN EVET?


Neden Evet Demeliyiz?


Referandum Anketi


Referandumda Oylanacak Maddeler

Neşe Tuana

1 yorum:

Nilgün Komar dedi ki...

12 eylül darbecileri yargılansın önergesi neden meclisde akp tarafından red edildi acaba? merak ediyorum..

ayrıca halen yürürlükte olan birçok yasanın ifadeleştirilmesinden başka olmayan maddeleri görmüyormusunuz acaba?

birde kapalı o bahsi geçen video çirkin olmuş bencede.. öyle birşey olamaz! ben üniversitede iken başörtü serbestti ama sonra kaldırırldı neden acaba? üstelik bu kadar kafası kapalı ama heryanı ortada bayan varken bencede yasaklanmalı.. aynaya bakmadan evden çıkıyorlar sanırım :) bunlarda benim düşüncelerim şekerim.. muck.ladım seni.. keşke bloglara bu iş bulaşmasaydı.. burası bizim hobi dünyamızdı.. çok üzülüyorum.. ama bulaştırdılar işte.. yarışma bile yaptılar.. yani üzgünüm..

muhasebe programları - indir - ilan ver