25 Eylül 2010 Cumartesi

Nişan Bohçasında Neler Olur?

(nişan bohçası örneği)

Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları, Türkiyede çoğu yörelerimizde âdettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı, diğer tarafa yöre ve aile âdetlerine uygun olan hediyelerden hazırlanmış birer bohça gönderir.

Yörelerimize göre, kız tarafının hazırladığı bohçada genellikle şunlar olur:
İç çamaşırı takımı, pjama takımı, traş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap, parfüm..

Biz de kız ve erkek tarafının bohçalarına mutlaka tesbih ve seccade de  konulur.

Erkek tarafının hazırladığı bohçanın içerisinde bulunanlar:
İç çamaşırı takımı, terlik, başörtüsü, robdöşambr, çanta, ayakkabı, sabahlık..

Bunun yanında kayınvalideler ve kayınpederlere kız ve erkek tarafından ayrı hediye bohçaları hazırlanır. Gelin için hazırlanan nişan bohçasının içerisine parfüm, makyaj malzemeleri, çeşitli takılar gibi farklı hediyeler de konulabilir.

Evli olanlara ve nişanlılara soralım; sizlerin nişan bohçasında neler vardı? Başka nelerin konulması gerekir? Tavsiyeleriniz var mı? 

Neşe Tuana

2 yorum:

mandalincikmazi dedi ki...

Havlu olabilir ,kolanya olabilir
ama erkek tarafının kız tarafına neden robdöşambr koyduğunu anlayamıdım onu kız tarafı yapması gerekmiyor mu ?

KİANA dedi ki...

Sevgili rapunzel; ne tesadüftür ki:))) az önce mutfağı toplarken Geçen 18 eylülde katıldığım bir düğünün kritiğini sesli sesli yaparken, kendi kızımında düğününü düşündüm.. Ve aynen nişan bohçaları geldi aklıma..Ben hiç taraftar değilim, iki tarafın anlaşmasıyla olmayabilir. Yani ne bileyim iki taraf anneler babalar alışverişe çıkar, alınacaklar alınır karşılıklı. Tabiki ananelerin yapılmasından yanayım ama:)) sakın kızmayın bana. Öyle zor bir işmişki.. İnanılmaz bir yorgunluk, inanılmaz masraflar.. yani en basitinden birşeyler alsanız yekün tutuyor. Birde karşı taraflardan birinin çok kardeşli olduğunu düşünürseniz..ha birde şu var.. birinci derece abiler kardeşler bitiyor, halalar dayılar amcalar teyzelerde ortaya çıkıyor.. Ee el insaf desek..Gerçi ben yaşamadım her nekadar yorucu ve masraflı olsada bu tatlı olayları yaşamak isterim. Sakın beni yanlış anlamayın lütfen...

muhasebe programları - indir - ilan ver