22 Eylül 2010 Çarşamba

Mide Ağrısı

(Ben de bunu istiyorum ama istediğim zaman yapmıyorlar ki)

Okul açıldığından beri, dengesiz beslenmeye başladığım için, mide ağrısı içerisinde kıvranıyorum. Yemek yiyorum 1-2 saa sonra sanki hiçbirşey yememiş gibi midemde boşluk hissediyorum. (sanırım reflü'ye doğru yol alıyorum) Bir de öyle ihmalkârım ki 'bir doktora gideyim ne oluyor böyle?' demiyorum. Niye?Çünkü ne zaman doktora gitsem, 'sorununuz nedir?' dedikten sonra ilaç verip, salıyorlar.

'-Eee özel ilgi mi istiyorsunuz hanımefendi?' diyecek olursanız, yok da hani biraz şüphe ile yaklaşsınlar belki daha önemli bir sorunu vardır, birkaç test yapalım desinler diyorum. Haksız mıyım? Bir de özel hastaneleri hiç sevmiyorum ben, bu yüzden oraya gitmem gerektiği halde gitmiyorum. Orada size değil, verdiğiniz paraya saygı gösteriyorlar.(hepsinde değil tabii)

 Devlet Hastanelerinde, görevini hakkıyla yerine getiren doktorlar varya işte onlara duacıyım..

Mide veya karın ağrısı karnın üst kısmında, bazen de sırt bölgesinde hissedilir. Bu ağrılar bir takım hastalıkların belirtisidir. Örneğin; gastrit, kolit, sinirsel hazımsızlıklar, müzmin safra kesesi iltihabı, safra taşı, mide ülseri, veya mide kanserinde yukarıda tarif edilen şekilde ağrılar görülür.

1-2 günde geçmeyen ağrılarda doktora başvurmak gerekir.


Mide ağrım var ya, google sağlık hizmetleri yardımı ile birkaç araştırma yaptım, sonra evimde milyonlarca kitap var, hepsini indirdim mide ağrısının nedenlerini aradım. Çoğunlukla sigara ve alkol alanlarda olurmuş. Daha baştan gidişat bana uymadı. Ama düzensiz beslenme de bir mide ağrısı nedeni olduğuna göre sebebi buldum demektir.


Mide ağrısının genel sebepleri şunlar: Diş çürüğü, Aç karna asitli gıdalar tüketimi, çiğ sebze yeme, uzun süre sakız çiğneme, sıvı ihtiyacını tam olarak karşılamama, düzensiz beslenme..

Bütün hastalıkların ana sebebi olan, STRES'i de unutmamak lazım...

Mide ağrılarınızdan kurtulmak için beslenme menünüzü şu şekilde düzenleyebilirsiniz:

KARNABAHAR: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.


LAHANA: Lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp, salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor, mideye inanılmaz yarar sağlıyor. Yine; dörtte bir lahanayı yıkayıp, kalın şeritler halinde doğrayın. Bir kerevizi soyup, bölün. Bir havucu dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp, sabah akşam suyunu için.

ELMA SİRKESİ: Salatalarda ya da mezelerde özellikle elma sirkesi tercih edin.

ISPANAK: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

ZEYTİNYAĞI: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

MUZ: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırıyor. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

MEYANKÖKÜ: Güçlü bir mide koruyucusu olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre midedeki aşırı asiti azaltıyor.

Neşe Tuana

1 yorum:

bir güzel çift dedi ki...

Mide ağrısı cidden can sıkıcı bir şey...gerçi neremiz ağrısa oranın sıkıntısı çok başka oluyor ya neyse :) mide ağrısı bende de var da ondan bilirim can sıkıcı olduğunu.Eğer gastrit yada ülser gibi bir şey varsa Kudret Narı'nı şiddetle tavsiye ediyor kullanıp memnun kalanlar.aklında bulunsun...sevgilerle...

muhasebe programları - indir - ilan ver