21 Eylül 2010 Salı

Mc Donalds - Mc Donalds Kimin?
Fast Food yiyecekleri, pek sevmesem de ara sıra yediğim de oluyor. Özellikle öğrencilerimde dikkat ettiğim kadarı ile, çocuklarımız hazır gıda tüketimini daha çok seviyorlar. Açıkçası günümüz restorantlarını düşününce ben de fast food gıdaların daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hazır gıdalar el değmeden paketleniyor ve ambalajları hijyenik oluyor. Öte yandan fast food yemeklerin vücut gelişimine olumsuz etkileri de var..

Hızlı gıdalarda tercih ettiğim markalardan biri de Mc Donalds.. Pasta türü, türk mutfağına uygun olmayan ekmeklerinden hoşlanmasam da et konusunda başarılı olduklarını söyleyebilirim. Yalnız biz de olduğu gibi servis durumunun olması güzel değil, yani hizmet yok..

İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Dick ve Mac McDonald tarafından California San Bernardino'da açılmış. Mc Donald'ın 112 ülkede, 34.000.000 civarında restrantları bulunmaktadır. 1948 lerde arabalara yemek servisi yapan Mc Donalds kısa zamanda bir dünya markası olmayı başarabilmiş..

Hatırlarsanız, İsrail ile iplerin gerildiği zamanlarda ülkemizde İsrail ile iş yapan yada ortaklığı bulunan firmalara yönelik boykotlar başlıyor. Mc Donald da boykot edilen markalardan biri olmuştu, tabii hepimizin bildiği gibi bu boykot en fazla 1 hafta sürüyor..

Türkiyede bulunan Mc Donald'ın etleri Pınar Et Tesislerinden sağlanıyor. biliyorsunuz ki islami kurallara uygun olarak yapılan et kesimlerini tercih eden bir ülkeyiz. Belki birçok insan Mc Donalds ın et ihtiyacını nereden karşıladığını bilmeden markayı tercih ediyor..

Kısacası Mc Donalds'ın et ihtiyacı 23 yıldır Pınar Et Tesislerinden karşılandığı için, ülkemize geri dönüş yapan bir sermayeye de sahip. Pınar et'in hayvan kesimleri hakkında bir videosu da bulunuyor. Hayvan kesimleri hakkında bilgi edinmek isterseniz,  'buradan'  izleyebilirsiniz.

Neşe Tuana

1 yorum:

bozkurt dedi ki...

güzel yazı elinize sağlık.. açıkcası suana kadar bize adepte edilen bir konu vardı eti olsun mc olsun bir çok şeyden türk halkı uzak tutuldu bazı yanları haklı ama bu yazıyı okuyanlar bu tür şeyler hakkında daha çok bilgi edinmek isteyecek !

muhasebe programları - indir - ilan ver