22 Eylül 2010 Çarşamba

Marlon BrandoKadir İnanır, Türk Kızılayı Dergisine verdiği röportajda en beğendiği oyuncunun Marlon Brando olduğunu, onu örnek aldığını belirtmiş. Açıkcası marlon Brando ismini ilk defa duyuyorum. Meğer süperman'i canlandıran oyuncuymuş..


Merak ettim, araştırdım. Bakışları da Kadir İnanır'a benziyor..

Marlon Brando Hakkında ansiklopedik bilgi :

 (3 Nisan 1924 - 1 Temmuz 2004) 20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olarak gösterilen, Oscar kazanmış Amerikalı aktördür.).
"Hala Hollywood'da bulunmamın tek nedeni parayı reddedecek ahlaki cesaretimin olmayışıdır" diyecek kadar cesur, 1972 'de The Godfather filmiyle aldığı Oscarı reddedecek kadar da asi biriydi. 2. Oscarını Amerika'nın Kızılderililere  karşı uyguladığı politikayı protesto etmek için ödülü almaya dahi gelmemiştir. On the Waterfront (Rıhtımlar Üzerinde) ile gerçekleştirdiği performansla tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtladı; ama Brando'nun yakın dostu Elia Kazan'ın da bu başarıda rolü vardı. Elia Kazan film için başta Frank Sinatra ile anlaşmış olmasına rağmen, yapımcı Spiegel'in de etkisiyle Brando'yu başrole koymuştur. Kült filmler arasına giren bir diğer filmi ise "Last Tango in Paris"'te Bertollucci ile çalışmıştır. Brando ülkesinde Kızılderili ve siyahların hakları için aktif olarak çalışmış, bu yollarla pek çok düşman edinmiştir. Oğlunun mahkemesinde kendisini 'ateist' olarak tanımlasa da, dini inancı bulunduğunu hayatının akışında pek çok yerde belirtmiş, özellikle kızılderili manevi inançlarına kendini yakın hissettiğini belirtmiştir.

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver